Sonpeygamber.info
Sonpeygamber.info Etkinlikleri
 

ALEXANDER RAHBARİ İSTANBUL'A GELDİ!

KUTLU DOĞUM SENFONİSİ

 
(ALEXANDER RAHBARİ İLE İLK KONSER)

Dünyanın en tanınmış müzisyen ve orkestra şeflerinden biri olan Alexander Rahbari, "Mavi Gözyaşları ATA'ya"adlı eserin bestecisi Oğuzhan Balcı'nın özel olarak bestelediği "KUTLU DOĞUM SENFONİSİ"ni tüm dünyaya ilk kez İstanbul'dan dinletti.

İstanbul Senfoni Orkestrası'nın 68 kişilik dev kadrosuna şeflik ederek bu özel besteyi dünya müziğine sunacak olan Alexander Rahbari, 4 Nisan 2008 Cuma günü İstanbul'a geldi.

Rahbari, İstanbul'a 8 Nisan 2008 Salı günü Meridyen Destek Derneği'nin Cemal Reşit Rey Kongre Salonu'nda düzenlediği özel gece için geldi. Gecede Çağrı Filmi'nin unutulamayan müzikleri, Alexander Rahbari'nin yöneteceği 68 kişilik İstanbul Senfoni Orkestrası tarafından performe edildi.

 

ALEXANDER RAHBARİ

Image

Gottfried von Einem, Hans Swarowsky ve Karl Österriecher'in öğrencisi olarak Viyana'da eğitim alan Alexander Rahbari, 1948 yılında İran'ın Tahran şehrinde dünyaya geldi. Öğrencilik yıllarının ardından İran'a döndüğünde, Tahran Müzik Konservatuarı'na yönetici olarak atandı ve ülkesinin kültürel gelişimine büyük katkılarda bulundu. Şef olarak kariyerinin başlangıcından beri çeşitli ödüller kazanan Rahbari, 1977'de Avrupa'ya taşındı. Aynı yıl, "Besancon Uluslararası Şefler Yarışması"nda altın madalyayı, Cenevre Yarışması'nda ise gümüş madalyayı kazandı. Bu ödüller ve diğer çalışmaları sayesinde Herbert von Karajan'ın dikkatini çeken Rahbari, Karajan'dan Berlin Filarmoni Orkestrası'nı yönetmek üzere davet aldı. Orkestrayla yapığı bu başarılı başlangıcın ardından 1980, 1982 ve 1984'teki çeşitli projeler birbirini izledi. Karajan, 1980 yılında Salzburg Easter Festivali'nde de Rahbari'den asistanı olmasını isteyerek Rahbari'yi onurlandırdı. 1985 yılında, Çek Filarmoni Orkestrası'ndan daimi konuk şef olmak üzere davet aldı. İşte bu sıralarda, Çek Filarmoni'yle gerçekleştirdiği olağanüstü çalışmaları sayesinde Dvorak madalyasına layık görüldü. Yine 1985'ten itibaren, Belçika Radyo ve Televizyon Orkestrası'nda ve Brüksel-BRTN'de konuk şeflik görevini sürdürdü, 1988-1996 arasında ise bu kurumların "müzik direktörü" oldu. Bu yıllar sırasında, orkestrayla beraber yaptığı standart orkestra performansları, opera, çağdaş müzik ve koro çalışmalarıyla ünlendi. 1994'te Belçika Besteciler Derneği tarafından orkestrayla yaptığı başarılı çalışmalarından ötürü Fuga Trophy ödülü ile onurlandırıldı. 1996'da Virtuosi di Praga'nın Müzik Direktörü oldu. Şeflik ve 1992 yılında kurduğu Uluslararası Koch Discover kurumunun müzik direktörlüğü yanında, birçok solist ve topluluk keşfetmiş, bu sanatçıların ilk albüm kayıtlarını yapmalarında ve uluslararası platformda seslerini duyurmalarında katkıda bulunmuştur. 1997'de Amerika, Avusturya, Belçika, Fransa, Almanya, Hollanda, İspanya, İsveç ve İsviçre'den 60 İranlı müzisyeni Bregenz'de toplayan Rahbari, İran Uluslararası Filarmoni Orkestrası'nı kurdu. Sonuç, Rimsky Korsakov'dan "Şehrazad", Aram Haçaturyan'dan "Keman Konçertosu" ve Rahbari'nin 19 yaşındayken bestelediği "Nohe Khan" isimli, oryantal ögeler içeren eserlerin Uluslararası Koch Discover kurumunun direktörlüğünde kayıt edilmesi oldu. Hem "Şehrazad" hem de kendi bestesi olan "Nohe Khan", İran Balesi'nin repertuarı arasında yer almaktadır.

 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.