Sonpeygamber.info
Ramazan Günlüğü
 

Bir Kutlama Olarak Oruç

Rabbimiz’in emri ve Efendimiz’den gelen mütevatir bir rivayet olan Cibril hadisine göre İslam'ın beş temel esasından biri olması hasebiyle oruç ibadetinin önemini biliyoruz. Allah katındaki kıymetinin de farkındayız. Yalnız çoğumuzun içini, hem gün içinde iftarı beklerken hem de uzun ve sıcak Ramazan günlerinin başlamasına az kalınca adını koyamadığımız, dile getirmeye çekindiğimiz bir sıkıntı kaplamıyor değil. "Allah yardım eder" veya "Allah yardımcımız olsun" temennilerinde alttan alta ifade edilen bir sıkıntı bu.

Oysa oruç yalnızca dişini sıkarak geçiştirilecek bir ceza değil; aslında sevinçten, bahtiyarlıktan meleklerle özdeşleştiğimiz bir kutlamadır. Şükür duygumuzu, minnettarlığımızı ifade etmek için de oruç tutarız. Mübarek gecelerin sabahında tutulan oruçlar, o geceyi bize yaşattığı için Rabbimiz'e duyduğumuz minnettarlığın bir ifadesidir mesela. (Tabii bir de bazı yanlışlarımızın telafisi için bir tür ceza olarak tutulan kefaret oruçları var. Demek ki tuttuğumuz orucun bir ceza mı, yoksa bir kutlama mı olacağı yine bizim yaklaşımımızla ilgili.)  

Kutlamalarını oruçla meleklere benzeyerek yapan bir kültürden, mükellef sofralarda tıka basa yemek üzere inşa eden bir kültüre hangi aralıkta evrildik inanılır gibi değil.

 

Yorumlar

 
Mahmut Selim
Mahmut Selim15.06.2016

Çooook önemli bir noktaya temas etmişsiniz. Allah razı olsun.

15.06.2016