Sonpeygamber.info
Güncel
 

Diyanet'ten Ücretsiz Çocuk Kitapları

Image

Diyanet İşleri Başkanlığı çocuk yayınlarında atağa geçti. Öğreniyorum serisi adı altında yaklaşık on milyon kitap çocuklara ücretsiz olarak ulaştırılmak üzere basıldı. "Öğreniyorum" serisi "Dinimi Öğreniyorum", "Peygamberimi Öğreniyorum", "Kitabımı Öğreniyorum", "Dualarımı Öğreniyorum" ve "İbadetlerimi Öğreniyorum" kitaplarından oluşuyor.

Kitapları Dağıstan Çetinkaya ve Osman Turhan resimledi. Bu kitaplar İngilizce-Almanca-Rusça-Azerice-Gürcüce-Kırgızca-Arnavutça-Kazakça-Uygurca-Tatarca-Boşnakça-Moğolca-Çince-Romence-Danca dillerine çevrildi. Eserler dilin konuşulduğu ülkelerdeki akademisyenler ve dilbilimciler tarafından tercüme edildi. Kitaplar Türkiye'de il ve ilçe müftülükleri, yurtdışında da müşavir ve ataşelikler vasıtasıyla çocuklara ücretsiz dağıtılıyor.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Dairesi Başkanlığı Derleme ve Yayın Şube Müdürü Dr. Ömer Menekşe'ye  göre çocuk kitaplarında temel eksiklik çocuk psikolojisi ve algı düzeyinin yazar-çizer ve yayıncılar tarafından yeterince gözetilmemesi. Yayınlar çoğunlukla dil ve estetik açıdan "çocukça" değil. İşlenilen temalar ve verilmek istenen mesajlar genellikle toplumumuzun dinî, millî, ahlâkî ve moral değerleri ile hayatın gerçeklerine uygun düşmüyor. Alanda aşırı derecede ticarî kaygı ve bundan kaynaklanan kirlenmeler söz konusu. Menekşe, böyle bir ortamda bütün bunlara karşı örnek bir çıkış gerçekleştirdiklerini, piyasaya yeni bir soluk getirdiklerini düşünüyor.

(Zaman)


 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.