Sonpeygamber.info
Güncel
 

Dünyayı Şaşırtan Peygamber Filmine Birincilik Ödülü

Geçtiğimiz aylarda "İngiltereli Ortaokul Öğrencilerinden Dünyayı Şaşırtan Peygamber Filmi" başlığıyla sizinle paylaştığımız kısa film, katıldığı yarışmada birincilik ödülüne layık görüldü!

Tony Blair İnanç Vakfı’nın düzenlediği kısa film yarışmasına (Faith Shorts) katılan 14 yaşındaki ortaokul öğrencisi Amna Aslam, “Muhammad In Accrington… Inspiring Me” (Hz. Muhammed Accrington’da… İlham Kaynağım) adlı kısa filmiyle “Aksiyon” kategorisinde birinci seçildi. 

Eski İngiltere Başbakanı Tony Blair’in yanısıra çok sayıda aktör, televizyon ve film yapımcısının katıldığı ödül töreni, İngiltere Film ve Televizyon Sanatları Akademisi (British Academy of Film and Television Arts)’nde gerçekleştirildi. Tören, dünyanın pek çok yerinden de canlı yayınlarla takip edildi.

Dünya çapında yüzlerce kısa filmin katıldığı yarışmada 14–18 yaş arası gençler, inançlarının onlara nasıl ilham verdiğini üçer dakikalık filmlerle anlatmaya çalıştılar. Hollins Teknoloji Koleji öğrencisi Amna Aslam ise, okulundaki diğer Müslüman öğrencilerin günlük yaşamlarında Hz. Muhammed (sav)’in örnek davranışlarından nasıl etkililendiklerini filmine konu etti.

Dinimle Gurur Duyuyorum

İngiltere’nin Accrington şehrinde yaşayan ortaokul öğrencisi, mutluluğunu şu cümlelerle ifade etti:

 “Biz bu filmi çekerken çok eğlendik. İnsanların olumlu yaklaşımları ve beğenilerini sunmaları bizleri çok mutlu ediyor. Amacım, İslamiyet’le ilgili pozitif bir mesaj verebilmekti. Ben de bunu Hz. Muhammed (sav) ile yapmak istedim. İnanıyorum ki, onun örnek davranışları ve bize ilettiği mesajları gerçek bir ilham kaynağıdır ve evrenseldir. Bu süreç benim inancımı daha da güçlendirdi. Müslüman olmaktan gurur duyuyorum ve bunu paylaşabildiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum.”

Törende konuşma yapan Tony Blair, inancın, başkalarının iyiliği için yapılan hizmetlerde ne kadar büyük bir motivasyon kaynağı olduğuna dikkat çekti. Blair, konuşmasının devamında şunları kaydetti:

 “Yarışmamıza dünyanın pek çok yerinden muazzam bir başvuru yoğunluğu oldu. Bu çalışmaların konusu kimi zaman sevgi, kimi zaman üzüntü, kimi zaman hayal kırıklığı, kimi zaman alış-veriş, kimi zaman inançsızlıktı. Ama hepsinin ortak bir özelliği vardı: İnançlarının onları nasıl iyiliğe yönlendirdiğini anlatmaya çalışan gençler tarafından çekilmiş olmaları... İnançlarının onları nasıl farklılık yaratmaya, dünyayı daha güzel kılmaya yönlendirdiğini anlatmaya çalışan gençler… Bu duyguyu bütün fimlerde güçlü bir şekilde hissettik.”

Yarışmacıların filmleri aile, müzik ve aksiyon kategorilerinde incelendi. Her bir yarışmacı farklı inanç ve kültürel birikimlere sahip insanları anlamaya, barışa ve umuda yönelik kişisel mesajlarını paylaştı. Tony Blair’in de yer aldığı jüri heyetinde Bosna-Hersek Reisü'l-uleması Dr. Mustafa Ceric, Hugh Jackman, Jet Li, Amr Khaled, Dawn French gibi ünlü isimler de yer aldı.

 

EDİTÖRÜN NOTU: TEBRİKLER AMNA...

Bu muhteşem çalışmasıyla Hz. Peygamber'den aldığı ilhamı sanatın evrensel dilini kullanarak tüm dünyaya  aktaran sevgili Amna Aslam'i en içten dileklerimizle tebrik ediyoruz... Henüz 14 yaşında olan Amna'nın bu başarısı sadece bir kısa film yarışmasında kazanılan birincilik ödülü ile sınırlandırılacak bir anlama sahip değil. Umuyoruz ki tüm dünya Müslümanlarına ve Müslüman sanatçılara ilham olacak bir adım atmış olur...

 

 

 

 

İŞTE AMNA ASLAM'İN O FİLMİ

 

Yorumlar

 
suskun cıglık
suskun cıglık22.04.2012

film cok güzel,en önemlisi islamı peygamber efendimizi tanıtmak sevdirmek adına büyük bir adım başarılarının devamını diliyorum ,Allah razı olsun onlardan

22.04.2012

 

yusuf selim
yusuf selim21.04.2012

maşallah çok etkileyici, vesile olanlardan mevla razı olsun

21.04.2012

 

bilal aymak
bilal aymak01.04.2012

subhanallah ne güzel olmuş..

01.04.2012

 

hamit demirhan
hamit demirhan18.03.2012

Ben de dahil olmak üzere canlar sana feda olsun. Filmi beğendim. Kelimeler yetmez kurban oldugum peygamberimizi anlatmaya.

18.03.2012

 

elif budak
elif budak14.03.2012

çok güzel anlatmışlar böyle yabancı insanları bize gurur veriyor

14.03.2012

 

mustafa bektaş
mustafa bektaş09.03.2012

çok güzel olmuş helal olsun bu gançlere

09.03.2012

 

vedat dag
vedat dag17.02.2012

thanx for that clips pray for us

17.02.2012

 

şaban şamil ülkü
şaban şamil ülkü03.02.2012

allah c.c bu gençlere bizim gençligimi
ze peygamberimizin yolundan gitmek nasip etsin

03.02.2012

 

Ali
Ali02.02.2012

İzlerken Hz Muhammedin güzel ahlakını hissetim...

02.02.2012

 

Ali Yeşiltaş
Ali Yeşiltaş29.01.2012

Peygamber yolunda olanlara ve onun güzel sözleri anlayan ve yaşayan bir toplum bilinci yerleştirmek için mücadele veren herkesin Allah yar ve yardımcısı olsun. Allah gerçek anlamda peygamberi anlayan ve onun izinden gidip onun gibi yaşayan bir toplum olmamızı nasip eylesin.

29.01.2012