Sonpeygamber.info
Güncel
 

Edirne'de Es'ad b. Zürare Coşkusu

 

Siyer Araştırmaları Merkezi'nin düzenlediği 82 İl 82 Sahabe programlarının beşincisi Edirne'de gerçekleştirildi.

Program, Eski Cami İmam Hatibi Mehmet Erdoğan'ın Kur'ân-ı Kerim tilaveti ve O'nun (sas) İzinde Öğrenci Grup Başkanı Ömer Kaymaz’ın selamlama konuşmasıyla başladı. 82 İl 82 Sahabe projesinin tanıtım filminin ardından kürsüye çıkan Muhammed Emin Yıldırım; Es'ad b. Zürare'nin sahabe içerisinde değer ve kıymetini, onun Akabe biatlarındaki yerini, iman yolundaki gayretini, ilk Cuma namazını nasıl kıldırdığını, Hicret’te Peygamberimiz Efendimiz'i nasıl karşıladığını, Yesrib'in her hanesine nasıl iman mesajını taşıdığını çeşitli örnek ve rivayetlerle anlattı.

Yıldırım, konuşmasının sonunda ise Es’ad b. Zürare’den şu öğütleri aktardı:

  • Hayır yollarında öncü ol ki attığın adımlarla Peygamber'i sevindirebilesin.
  • Yapacağın işlerde beklentisiz kal ki tüm ecrini ve mükâfatını, ahirette alabilesin.
  • Evini barkını, işini Yesrib olmaktan çıkar ki yaşadığın dünyayı Medine yapabilesin.
  • Konuşacağın sözü, ifade edeceğin usul ve üslubu çok iyi ayarla ki muhataplarının gönüllerini fethedebilesin.
  • Peygamberini derin bir sevda ile sev ki O'nu kendine kefil, ailene vekil yapabilecek saadete erebilesin.

Siyer Araştırmaları Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre 82 İl 82 Sahabe projesinin 6. programı, 16 Mart 2012 Cuma günü Hatay'da, "Ümmetin Emini Ebû Ubeyde b. Cerrah" ile devam edecek.

 

Yorumlar

 
ferhat kurtoğlu
ferhat kurtoğlu16.03.2012

yapanlardan düşünenlerden sebep olanlardan gerçekleştirenlerden Allah razı olsun..harika bir uygulama..bunların kitaplaştırıp fotolarıyla birlikte, ayrıca internet ortamına da konulması bu büyük hizmeti çok daha derinleştirecektir kanaatindeyim..Tekrar bol dualar ediyor, gayretler diliyorum..

16.03.2012

 

SEZER  BEŞOK
SEZER BEŞOK07.03.2012

SELAMUNALEYKÜM ,BU SAYFAYA YORUM YAPMAK İÇİN SİYER İLMİNİ ÖĞRENMEK VE SAHABE EFENDİLERİMİZİN İSİMLERİNİ HAYATLARINI BİLMEK LAZIM , ES AD B. ZÜRARE DE BUNLARIN EN ÖNEMLİLERİNDEN ALLAH cc HEPSİNDEN BİNLERCE KERE RAZI OLSUN , AKABE BİATLARI SONRASI MEDİNEYE HİCRET VE TABİ BU ARADA MUSAB BİN UMEYR ONUN GAYRETLİ ÇALIŞMASI VE MEDİNEDE İSLAMIN HIZLA YAYILMASI , EN BÜYÜK EKSİKLİĞİMİZ BİR MÜSLÜMANA LAZIM OLMAYACAK KİŞİLERİ ONLARIN YAŞAM BİÇİMLERİ VE SÖZLERİNİ HERKES ÖĞRENİYORDA HZ PEYGAMBERİMİZE SAHABE OLMA ŞEREFİNE NAİL OLMUŞ GÖKTEKİ YILDIZLAR GİBİDİR DEMİŞ ONLAR İÇİN BU SAHABE EFENDİLERİMİZ HAKKINDA KİMSENİN BİR ŞEY BİLDİĞİDE YOK ÖĞRENME GAYRETİDE , EĞER ONLAR OLMASAYDI BİZLER NEYİ KİMDEN ÖĞRENECEKTİK . ISRARLA VE ISRARLA SAHABE LERİN İSİMLERİ VE HAYATLARINI KISACASI SİYER İ NEBİ Yİ ÖĞRENELİM VE ÖĞRETELİM İNŞAALLAH .

07.03.2012