Sonpeygamber.info
Güncel
 

Filipinliler Riyad'da İhtida Ediyor

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da faaliyet gösteren Al Bat'ha Yardım ve Çağrı Merkezi birçok Filipinli'ye İslam dinini seçmesi konusunda yol gösteriyor. Her ay çeşitli milletlerden ortalama 200 kişi, bu merkezin kapısını çalarak nasıl Müslüman olacağını öğrenmeye çalışıyor.

Al Bat'ha Yardım ve Çağrı Merkezi Suudi Arabistan'ın en eski ve köklü kuruluşlarından biri. İslam'la yeni şereflenmiş kişilere her türlü destekte bulunuyor ayrıca, senede iki kez Umre ziyareti yapma imkanı sağlıyor ve her Ramazan ayında her gün 5.000 kişilik bir muhtedi gruba iftar veriyor. Bu iftar organizasyonu da Suudi Arabistan'da çalışan ve sayıları 200.000 civarında olan Filipinliler'den birçoğunun İslam'ı tercih etmesinde önemli rol oynuyor.

"Allah'a çok şükür, bizden destek talep eden farklı ülkelere mensup insanlardan her ay yaklaşık 180-200 kadarı ihtida ediyor", diyor Al Bat'ha Yardım ve Çağrı Merkezi başkanı Şeyh Nouh al-Qarain. "Birçoğunun İslam'ı seçme nedeni,  İslam'daki tevhid inancı oluyor ve sadece ve sadece tek ilaha tapmak istiyorlar."

Al-Qarain Filipinler'den Suudi Arabistan'a gelip yerleşmiş ve burada Al Bat'ha Yardım ve Çağrı Merkezi'ni kurmuş. Abdül Aziz Üniversite Hastanesi'ndeki görevinin dışındaki tüm zamanını  Müslüman olmuş veya olma ihtimali olan Filipinlilere ayırıyor. Filipinli Müslümanlara yardımcı olurken en uğraştırıcı ve zaman harcatan unsurun İslam'ı detaylı olarak bu konuda bilgisi kısıtlı olan kişilere anlatmak olduğunu düşünüyor. İhtida eden Filipinliler, kendi başlarına bırakılmıyor; gerek İslami merkezlerden, gerekse konunun uzmanı din adamları tarafından destekleniyorlar.

Birçok mühtedi Ramazan'ın kendilerini İslam'ı seçme yolunda etkilediğini dile getirirken, iftarda bir arada olmanın ne kadar önemli olduğunu dile getiriyor. "İftar'da hep beraber orucumuzu açıyoruz ve yeni tanıştığım Müslüman kardeşlerimle bir arada oluyorum; o yüzden yalnız başıma orucumu bozmak beni mutsuz ediyor" diyor Filipinli muhtedi Ömer.


(ABS-CBN)

 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.