Sonpeygamber.info
Güncel
 

Hatay'da Ebû Ubeyde b. Cerrah Sohbeti

 

Siyer Araştırmaları Merkezi'nin düzenlediği 82 İl 82 Sahabe programlarının beşincisi, Hatay'da gerçekleştirildi.

Antakya Kültür Merkezi’nde düzenlenen program, Kur’ân-ı Kerîm tilaveti ve Kardelen Aile Dayanışma ve Sosyal Yardımlaşma Derneği  Başkanı İhsan Ağca'nın konuşması ile başladı. Aşere-i Mübeşşere'den Ebû Ubeyde bin Cerrah’ı anlatmak üzere kürsüye çıkan Muhammed Emin Yıldırım Ebû Ubeyde b. Cerrah'ın hayatında öne çıkan en önemli izlerin ‘’emniyet ve teslimiyet’’olduğunu ifade ederek şunları söyledi: "Hz. Peygamber’in iki kez "Ümmetin Emini" diye taltif ettiği Ebû Ubeyde B.Cerrah, 27 yaşında iman ile tanışmış, Mekke'nin zorlu günlerinde imanın bedelini ödemiş, önce Habeşistan'a, sonra Medine'ye hicret etmiş, Bedir'de öz babasını iman davası uğruna öldürmüş, Uhud’da Efendimiz’in mübarek yüzüne saplanmış halkaları çıkararak bu esnada iki dişini feda etmiş, diğer tüm gazve ve seriyyelerde de kendisine yakışır bir duruş ortaya koymuştur.  Katıldığı seriyelerde çok büyük fedakârlıklar gösteren sahabe, hayatının her adımı ile Hz. Muhammed (sav)’i memnun ve razı etmiştir."

Yıldırım, konuşmasını Ebû Ubeyde b. Cerrah'ın hayatından beş temel mesaja dikkat çekerek tamamladı:

 • Öyle bir davanın mensubu ol ki rehberlerini peygamberlerden, sıddıklardan, şehitlerden ve salihlerden edinebilesin.
   
 • Emniyeti ve eminliği şahsiyetinin temel esası olarak belirle ki dostlarını hayran bırakıp düşmanlarından takdir göresin.
   
 • Teslimiyeti kulluk yolunun en önemli azığı olarak edin ki korkmayasın, yorulmayasın, pazarlıklara girmeyesin, iman şerbetini başkalarına ulaştırmak için kendinden bile vazgeçebilesin.
   
 • Ümmetin vahdetinin Allah'ın bir emri olduğunu unutma ki şahsi ihtirasların, dünyevi makam ve mevkilerin, takdir ve alkışların kurbanı olmayasın. 
   
 • Allah ile irtibatını her gün biraz daha güçlendir ki ayağını yere sağlam basasın, O'ndan başkası ile tatmin olmayasın, savrulmadan istikamet üzere kalabilesin.

Siyer Araştırmaları Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre 82 İl 82 Sahabe projesinin 7. programı 29 Mart Perşembe günü Şanlıurfa’da ''Anadolu'nun Fatihi İyad b. Ğanem'' ile devam edecek.

 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.