Sonpeygamber.info
Güncel
 

Hollanda Genelkurmayı'ndan İftar Yemeği


ImageHollanda ordusunun geleneksel hale getirdiği iftar sofrası bu yıl başkent Amsterdam'a 50 km mesafede bulunan Soesterberg kışlasında gerçekleştirildi. İftara üst düzey komutanlar ile Müslüman subaylar, polis yetkilileri ve belediye görevlileri ile Hollanda'daki Müslüman toplum önderleri katıldı.

Türk imam Raşit Uygun'un Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, ayetlerin Hollandaca tercümesi de sinevizyona yansıtıldı. Açılış konuşmasını yapan Kışla Komutanı Albay Harold Jacobs, Ramazan ayında iftar programını yapmaktan son derece memnun olduklarını söyledi. Jacobs, Müslüman kökenli askerlerin orduya önemli katkılar yaptığını dile getirdi. Hollanda Genelkurmay Başkan Yardımcısı Freek Meulman ise farklılıkların Hollanda'ya zenginlik kattığını belirtti. Meulman, bu tür birlikteliklerin karşılıklı önyargıların aşılmasında önemli olduğunu söyledi.

Ordudaki imamları iftar sofrasında görmekten memnuniyet duyduğunu belirten General Meulman, "Ordumuzda Müslüman kökenli askerlere ihtiyacımız var. Onların her türlü ibadetlerini yapmalarında hiçbir sakınca görmüyoruz." dedi. Meulman, iftar programlarının diğer kışlalarda da süreceğini söyledi.

Gazetecilerin sorularını cevaplayan Türk kökenli Savunma Bakanlığı Sözcüsü Sündüz Tavbatır, Hollanda'daki Müslüman askerlerin oruç ve namaz başta olmak üzere tüm ibadetlerini rahatlıkla yapabildiklerini söyledi.  (Zaman)

 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.