Sonpeygamber.info
Güncel
 

Hz. Peygamber'in En Önemli Sünnetlerinden Biri İçin Sayılı Günler

İslam dünyası tarafından heyecanla beklenen Ramazan Ayı 31 Temmuz günü kılınacak teravih namazı sonrası başlıyor. Hz. Peygamber’in en önemli sünnetlerinden teravih namazı aynı zamanda Ramazan ayının da müjdecisi olarak görülüyor.

Teravihin Önemi

Teravih namazı Hz. Peygamber’in en çok önem verdiği sünnetleri arasındadır ve bu ibadetin faziletine dair bir hadisinde şöyle buyurmuştur:

“Kim inanarak ve sevabını yalnız Allah’tan bekleyerek Ramazan namazını [teravih] kılarsa, geçmiş günahları bağışlanır.”(Buhari, Salatü’t-teravih, 1)

Teravih Nasıl Kılınır?

Genellikle yirmi rekât olarak kılınan teravih namazının sekiz rekât olarak kılınması da mümkündür. Teravih namazı genellikle iki veya dört rekâtta bir selam verilerek kılınır. Verilen selamlardan sonra salât ve selam getirmek, Kur'ân’dan bölümler ve ilahiler okumak zamanla yerleşen uygulamalardır.

Adı Nereden Gelir?

Hz. Peygamber tarafından bu ibadete  “Ramazan namazı” ismi verilmişti.  Teravih kelimesi ise sözlükte “rahatlatmak, dinlendirmek” anlamlarına gelen Arapça “terviha” kelimesinin çoğuludur. Peygamber Efendimiz bu namazı eda ederken dört rekâtta bir kısa süre dinlenip rahatladığı için teravih adı da ilk dönemlerden itibaren kullanılagelmiştir. 

(Sonpeygamber.info)

 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.