Sonpeygamber.info
Güncel
 

Hz. Peygamber'in Soy Ağacının Kitabı

Ansızın karşımıza biri çıkıverse de “Ümmet olmakla övündüğün Peygamber'inin eşlerinin, çocuklarının, Hazreti Hasan ve Hazreti Hüseyin haricindeki torunlarının isimlerini sayabilir misin?” diye sorsa, kaçımız doğru cevap verebiliriz?

Yetişmesinde emeği geçenlerden, damatlarından, süt kardeşlerinden ne kadar haberdarız? En alâkasız bilgilerle doldurduğumuz zihnimizde canımızdan çok sevdiğimizi söylediğimiz Peygamber Efendimiz'in annesi, babası, ninesi, dedesi ile ilgili bilgilere ne kadar yer ayırabiliyoruz? Oysa Hazreti Muhammed (sav), her konuda insanlığa en güzel örnek. Dolayısıyla Peygamber'imizin aile çevresinden ve onlarla ilişkisinden de alacağımız pek çok ders var. “Kim Allah'ı severse Kur’ân'ı da sever, kim Kur’ân'ı severse beni de sever, kim beni severse ashabımı ve akrabalarımı da sever.” buyuran Efendimiz'in yakınlarını tanımak, aynı zamanda bu sevginin de bir nişanesi. “Hazreti Peygamber'in Albümü”nü hazırlayan Muhammed Emin Yıldırım ise bunu, Efendimiz'i içimizden biri, bir yakınımız, bir akrabamız kadar kendimize yakın görmenin bir gereği olarak görüyor. Siyer Yayınları'ndan çıkan eser, bir Müslüman'ın her an elinin altında olması gereken bir başvuru kitabı niteliğinde.

Kitapta Hz. Peygamber'in baba ve dedeleri, anne ve nineleri, anne yerine koydukları, hanımları, çocukları, damatları, torunları ve süt kardeşleri, amcaları, halaları, dayıları, teyzeleri ve bunların çocukları ile ashabı ve hizmetçilerinden bir kısmı ile ilgili bilgiler bir araya getirilmiş. Efendimiz'le alakalı 200'e yakın şahısla ilgili akrabalık bağları ve sosyal bağlar tablolar vasıtasıyla anlatılıyor. Muhammed Emin Yıldırım, Efendimiz'in yakın çevresini tanımanın, bir yönüyle O'nu, bir yönüyle risaletin ve nübüvvetin neşet ettiği toplumu, bir yönüyle de Kur’ân'ın nazil olduğu vahiy evini tanımak olduğunu söylüyor.

Kitabın Künyesi

Adı: Hazreti Peygamber’in Albümü

Yazarı: Muhammed Emin Yıldırım

Yayınevi: Siyer Yayınları

Sayfa Sayısı: 471

(Zaman)

 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.