Sonpeygamber.info
Sonpeygamber.info Etkinlikleri
 

Sîreti Sûrette Görmek IV - Siyer ve Klasik Sanatlar

Sîreti Sûrette Görmek çalıştay dizisinin dördüncü toplantısı, “Siyer ve Klasik Sanatlar” başlığıyla 20 Mart 2019 tarihinde Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Yunus Emre Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek.

Meridyen Derneği, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi işbirliği ile Hz. Peygamber’in sanat ve edebiyat formlarıyla anlatımı meselesini kapsamlı bir şekilde ve disiplinlerarası bir perspektifle tartışmaya açmayı hedefleyen bir proje hayata geçirildi. “Sîreti Sûrette Görmek” üst başlığıyla düzenlenmeye başlanan bir dizi çalıştayda edebiyattan sinemaya, klasik sanatlardan musikiye çeşitli sahalarda siyerin ele alınış biçimleri masaya yatırılıyor. İki yıllık bir süre içerisinde farklı sahalar ve temalara odaklanan çeşitli toplantılar ile tamamlanması planlanan projede bir taraftan örnekler üzerinden eleştirel durum değerlendirmesi yapılırken bir taraftan da yapıcı teklifler sunulması amaçlanmakta. 

Bu bağlamda 29 Kasım 2017’de “Hz. Peygamber’i Kurmaca Dünyada Yazmak” başlığıyla düzenlenen ilk toplantıda roman ve öykü gibi modern edebî türler ile siyer yazıcılığı arasındaki ilişki ele alınırken 11 Nisan 2018’de “Modern Şiirde Hz. Peygamber’i Söylemek” temasıyla tertiplenen ikinci çalıştayda modern şiirin imkânları üzerinde duruldu. Sîreti Sûrette Görmek çalıştay dizisinin üçüncü toplantısı, “Siyer ve Görsel Sanatlar” başlığıyla 25 Ekim 2018 tarihinde İstanbul Üniversitesi’nde gerçekleştirdi.

İlk iki çalıştayda sunulan tebliğler ve müzakerelerden oluşan "Çalıştay Tebliğler Kitabı, Sîreti Sûrette Görmek I-II / Kurmaca Dünyada Hz. Peygamber’i Yazmak ve Modern Şiirde Hz. Peygamber’i Söylemek" başlığıyla Meridyen Derneği tarafından kitaplaştırılarak yayımlandı. Diğer programlarda sunulan tebliğ ve müzakereler de 2019 yılı içerisinde yayımlanacak.

Sîreti Sûrette Görmek I-II / Kurmaca Dünyada Hz. Peygamber’i Yazmak ve Modern Şiirde Hz. Peygamber’i Söylemek" başlıklı kitapla ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Sîreti Sûrette Görmek çalıştay dizisinin dördüncü toplantısı “Siyer ve Klasik Sanatlar” çalıştay programına dair tüm detayları görmek için tıklayın.

 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.