Sonpeygamber.info
Ramazan Günlüğü
 

Şeytanın Yolları Daralmışken

Buhari ve Müslim'in müştereken rivayet ettiği bir hadis-i şerifte Peygamberimiz şöyle buyuruyor: "Gerçekten şeytan insanoğlunun kan damarlarında dolaşır. Binaenaleyh açk ile şeytanın yollarıdaraltın."

Gazali'nin ifadesiyle şehvetler şeytanların yayılacak meralarıdır. Otlak olduğu müddetçe, oradan şeytan eksilmez. İnsanın en temel (ve kontrol edilmesi en zor) içgüdülerine -yani nefsine- hakimiyet kurması demek olan oruç şeytanın içimizdeki faaliyet alanlarını daraltır ve ruhumuzun nüfuzuna yer açar.

Açlığa giderek alıştığımız, şeytanın içimizdeki yollarını olabildiğince daralttığımız ve Allah'ın af ve merhametinin doruğa çıktığı bu son dönemeçte şimdi Ramazan'dan sonrası için güç toplama, yeni bir başlangıç için planlar yapma zamanı. Bunu yapabilmemize en çok yardımcı olacak şeydir itikaf. "Tamamı yapılamayanın tamamı terk edilmez" prensibine göre bu on günü camilerde (veya evlerimizin bir köşesinde) ibadet ve tefekküre ayırarak geçiremeyeceksek hiç olmazsa günün belli saatlerinde bu yönelişleri artırmak ve içimizin en ücra köşelerinden başlayarak dışımızın en uzak alanlarına kadar yayılan bir temizliğe başlamak vaktidir.

 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.