Sonpeygamber.info
Yazarlar
 

Bilgi Şehrinde Tuş Sesleri

Papirüslere yazmaktan daha heyecan verici olmalıydı, harfleri kurumuş selülozların üzerine sermek… 2000 yıl önce Çin’deki bir heyecandan, yazının kağıtla buluşmaya hazırlandığı yıllardan söz ediyoruz. Çinliler keşfettikleri kağıdın potansiyelini ne kadar kullandılar bilmiyoruz ama 8. y.y’da Müslümanlara yapımını öğretirken, bu zanaatın, yeni sahiplerinin elinde neye dönüşeceğini hayal edemediklerine eminiz. Zira dünyanın diğer yarısı da ancak beşyüz yıl sonra fark edebildi; kağıdın, bürokrasiden edebiyata, tarihten sanata her alanda bilginin ve duygunun paylaşılmasında ne kadar mahirce kullanıldığını. Ve yüzyıllar sonra Batı, Endülüslü müslümanlardan öğrendi kağıt yapmayı.

Ve bugün… Bilginin dünyasında, kağıdın, yerini monitöre bıraktığı 21. yy’da yeni bir heyecanı konuşmak için buradayız…  Kağıdın ve kalemin geleceğini tartışmak, tuş seslerinin kalem gıcırtısına galibiyetini ispat etmek için değil. Derdimiz, her türlü bilginin aktığı sanal bilgi şehrinin üstünde, yalnızca doğru ve güvenilir bilgiye geçit veren sağlam bir köprü inşa etmek. Telaşımız, Âlemlerin Efendisi’ni ve O’nun mesajını sağlam bir köprüden bekleyenlerine ulaştırabilmek.

Yayın hayatına başladığımız 19 Nisan 2007’den bugüne tuş seslerini dinliyoruz; binlerce bilgisayarda milyonlarca parmağın www.sonpeygamber.info yazdığını duyuyoruz. Ve bu parmakların kıpırdadığı coğrafyanın genişliğini bilmek heyecanımızı daha da artırıyor. Sevincimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz; yayın hayatımızın ilk 24 saatinde 65 bin kişi, 3 milyon 500 bin kere Hz. Peygamber’i öğrenmek adına sayfalar açıp kapattı. Singapur’dan Kanada’ya, Azerbaycan’dan Filipinler’e, Estonya’dan Kazakistan’a, Arjantin’den Vietnam’a kadar pek çok insan İstanbul’da başlayan bu yarışa katıldı, www.lastprophet.info ve www.posledniyprorok.info yazarak. Ve yoğunluktan sitemiz kilitlendi; mutlu bir sıkıntı yaşadık.

Ve şimdi… Türkçe’de Fatma Ekinci, İngilizce’de Ayşe Başaran, Rusça’da Ayna Askeroğlu, Çocuk Bölümü’nde Hatice Uğur’un editörlüğünde daha geniş bir kadroyla çalışıyoruz. Henüz yolun başındayız. Hedeflerimizi hız tutkusu ile değil, akademiden beslenen isabetli bilginin gücü ile bileyliyoruz. Çok yakında özel dosya konularıyla, kaliteli yarışma ve bilgi paylaşımlarıyla karşınıza çıkacağız. Kalıcı ve uzun vadeli hedefler koyarak alanında güvenilir bir bilgi kaynağı olmak için çalışıyoruz .

Sorularınız ve paylaşmak istediklerinizle birlikte sizleri de bekliyoruz…

 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.