Dosyalar
Hz. Peygamber ve Çocuk
 

Buhari Sonrası El - Cami'u's - Sahih


Ali Albayrak’ın hazırladığı Buhari Sonrası el-Cami'u's-Sahih Nüsha Farklılıkları, Hatalar, Tashihler isimli kitap, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı Yayınları’ndan çıktı. Kitabın tanıtımında şu ifadelere yer verildi:
 
"Sahih-i Buhârî nüshaları arasındaki farklara ve kimi nüshalardaki hatalara değinen çalışmalar nispeten erken dönemde başlamıştır. Fakat günümüz Sahîh baskılarında kullanılan Yûnînî nüshası temelinde hataları ele alan bir çalışma yok gibidir.
Sahih-i Buhârî nüshalarının tanıtıldığı ve aralarındaki farkların makul bir izahının yapılmaya çalışıldığı bu kitap, yaygın olarak bilinen Yûnînî nüshası yanında pek bilinmeyen Sagânî nüshası ve Sehârenfûrî haşiyesi temelinde söz konusu hataları ele almakta ve önemli yazma nüshaları da kullanarak doğrusunun ne olduğu üzerinde durmaktadır.
Buhârî’nin telif usulü, Sahîh’in artı ve eksileri gibi genel konulara da temas edilen bu çalışma özellikle Buhârî’nin tenkit edildiği bazı rivayetler ve kolay anlaşılmayan kimi ifadeler açısından küçük bir Buhârî şerhi konumundadır."
 
Künye: 
Adı:  Buhari Sonrası El-Cami'u's - Sahih
Yazarı: Ali Albayrak
Yayınevi: İfav – M.Ü.İlahiyat Fakültesi Vakfı
Yayın Tarihi: 2018
  • sonpeygamber.info , hadis, siyer, sünnet, Ali Albayrak, Buhari Sonrası el-Cami'u's-Sahih, kitap
 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.