Sonpeygamber.info
Yazarlar
 

Fransa'da Provokatörler Yine İş Başında

Dünden bu yana Fransa’da yaşanan bazı gelişmeler 2006–2007 yıllarında tüm dünyayı sarsan ve İslam dünyasını derinden etkileyen karikatür krizini anımsatır derecede çirkin bir provokasyonun habercisi niteliğinde.

Kendilerini anarşist-sol eğilimli olarak tanımlayan Charlie Hebdo adlı mizah dergisi, Tunus’taki siyasi gelişmeleri bahane ederek bugün (02.11.2011) yayınlanan haftalık sayısında Hz. Peygamber hakkında bazı yazı ve çizgilere yer verdi. Son derece provokatif ve tahkir edici bir üslupla hazırlanan dergi içeriğinde Hz. Peygamber’in karikatür tasvirlerinin yanında provokatif-alaycı satırlardan oluşan yazılar yer aldı.

Charlie Hebdo Yine Başrolde

Bu haftaki sayısına “Şeriat Hebdo” adını veren dergi, karikatür krizi süresince de gerginliği tırmandıran tavrı ve kışkırtıcı yayın çizgisiyle Fransa’da faaliyet göstermişti. Charlie Hebdo’nun sadece bu olaylar özelinde değil, genel olarak provokatif bir yayın çizgisinde seyrettiği Fransa’da da birçok isim tarafından dile getirilmekte.

Provokasyonla Gelen Olaylar...

Charlie Hebdo’nun bu girişimi, henüz haftalık sayısı yayınlanmadan, dün AFP tarafından tüm dünyaya duyurulmuştu. Derginin yayın yönetmeni Charb’ın AFP’ye yaptığı açıklamalar da en az yayınları kadar tahrik ediciydi. Kısa zamanda gerilimi üst düzeye çıkaran bu girişim ve açıklamalar sonucu dün gece tam da provokatörlerin istediği şekilde diyebileceğimiz bazı olaylar yaşandı: Derginin binası kundaklandı, internet sitesi hacklendi, onlarca tehdit mesajı sosyal medyada dolaşıma girdi…

Olayların sonrasında Fransa İslam Konseyi -Conseil Français du Culte Musulman (CFCM)-  Başkanı Mohammed Moussaoui yaptığı basın açıklamasında kundaklama hadisesini kınadıklarını belirtti.

Fransız siyasilerin tavırları ise her zamankinden farksız! Tıpkı önceki kriz döneminde olduğu gibi provokasyonu “basın özgürlüğü” kisvesi altında meşrulaştırma çabalarının alttan alta sezildiği bir dizi açıklama geldi siyasi liderlerden.

Kınama ve İtidal Çağrısı

İslam dünyasının sinir uçlarına tehlikeli biçimde ve pervasızca dokunulan bu hadiseyi öncelikle tel’inle kınıyoruz.

Ancak şunu da belirtmekte fayda var ki bu kışkırtmalara karşı verilen aşırı tepkiler sonucu ortaya çıkan grotesk görüntüler tam da provokatörlerin arzuladığı türden bir İslam ve Müslüman imajının zihinlerde dolaşıma sokulmasından başka bir şeye hizmet etmeyecektir.

Bu hususları göz önünde bulundurarak, başta Türkiye olmak üzere tüm İslam dünyasını Rahmet ve Merhamet Peygamberi’nin hatırasına yapılmış bu çirkin saldırıya gerekli tepkiyi en doğru biçimde vermeye davet ediyoruz.

Sonpeygamber.info Web Portalı

 

Yorumlar

 
Farahim Qurban
Farahim Qurban14.01.2015

Allahın və xalqların düşmənləri öz fitnələrindən əl çəkmədikləri halda, bu növbəti provokasiya ona dəlalət edir ki, İslam və müsəlman düşmənlərinin niyyəti qətidir və onlar nəyin bahasına olursa olsun, Fransanı qanlı meydana çevirmək istəklərindən,görünür əl çəkməyəcəklər. Bu, hər şeydən çox Fransaya qarşı yönəldilmişdir. Fransa Hökuməti diqqətlə araşdırmalıdır ki, o, bu yaxınlarda hansı imansız qüvvəyə qarşı, iqtisadi və ya ticari münasibətlərində, çıxmışdır. Mən həmin güclü əcnəbi işğalçı qüvvələrdən şübhələnirəm. O qüvvələr Avropanın bir çox ölkələrinə təcavüz etməkdən çəkinməyən Allahsızlardır. Qoy Fransa xüsusi qüvvələri bunu təhqiq edib araşdırsınlar. Saldırıda iştirak edənlərin şəxsiyyətlərini, mənsubiyyətlərini və gizli əlaqələrini müəyyənləşdirsinlər.

14.01.2015