Dosyalar
Hz. Peygamber ve Çocuk
 

2. Hadis ve Siret Araştırma Ödülleri Sahiplerini BulduSonpeygamber.info'nun bu alanda yapılan çalışmaları teşvik etmek ve başarılı araştırmacıları ödüllendirmek amacıyla her yıl düzenlemeyi hedeflediği Hadis-Siret Araştırma Ödülleri Yarışmasında bu yıl da finale gelindi.

Yarışmaya Yüksek Lisans ve Doktora Tezi dallarında katılan çok sayıda araştırmacının eserleri Prof. Dr. Mehmet Görmez,  Prof. Mustafa Fayda, Prof. Dr. İsmail Lütfi Çakan, Prof. Dr. İsmail Kara, Prof. Dr. İbrahim Hatipoğlu ve Prof. Dr. Tahsin Görgün gibi otorite isimlerden oluşan jüri heyeti tarafından değerlendirmeye tabi tutuldu. Nihai karar yapılan jüri toplantısında verildi ve bu yılki ödül sahipleri belirlenmiş oldu.

Değerlendirme toplantısının ardından jüri üyeleri, bu yıl yarışmaya katılan akademik çalışmaların kalitesinde önemli bir artışın göze çarptığını belirterek, bu tür yarışmaların da alandaki çalışmalara büyük katkı sağlayacağını vurguladılar.

Yarışmada ödüle layık görülen isimler 11 Nisan Cumartesi günü Bağlarbaşı Kültür Merkezinde düzenlenen Hadis-Siret Araştırmaları Ödül Töreninde açıklanarak birincilere ödülleri takdim edildi. Bu yıl başvurular arasından seçim yapmakta zorlandıklarını söyleyen jüri üyelerinden Prof. Dr. İbrahim Hatiboğlu, bu nedenle her iki dalda da ödüllerin iki kişi arasında paylaştırılmasını uygun bulduklarını ifade etti.

Yüksek lisans ödüllerinin Prof. Dr. İbrahim Hatiboğlu, doktora ödüllerinin ise Prof. Dr. Mustafa Fayda tarafından verildiği gecede Hadis ve Sirete Hizmet Onur Ödülü ise Sonpeygamber.info üyelerinin büyük çoğunluğunun aday göstererek ödüle layık buldukları Prof. Dr. İsmail Lütfi Çakan'a  Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Raşit Küçük tarafından takdim edildi.

Yüksek Lisans dalında ödülü Rahile Yılmaz ve Chamntı Tsılıgkır; Doktora dalında ise Ayşe Esra Şahyar ve Elnure Aziziova birinciliği paylaştı.

Hadis ve Siret Araştırma Ödülleri Yarışması ilk olarak geçtiğimiz yıl düzenlenmiş ve Yüksek Lisans dalında Maktû Hadis ve Delil Değeri" başlıklı teziyle Mustafa Macit Karagözoğlu, Doktora dalında ise "Hicrî II. Asırda Farklı Şehirlerde Amel Telakkîsi Oluşumunda Sünnet ve Hadisin Yeri" başlıklı teziyle Dr. Halit Özkan ödüle layık görülmüştü.
 

  • hadis ve siret araştırma ödülleri, halit özkan, mustafa macit karagözoğlu, rahile yılmaz, chamntı tsılıgkır, ayşe esra şahyar, elnure aziziova
 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.