Dosyalar
Hz. Peygamber ve Çocuk
 

İtidal ve Sağduyu ÇağrısıAvrupa’da İslamofobinin aniden yükseldiği, çeşitli ülkelerde camilerin yakıldığı ve İslam karşıtı yürüyüşlerin organize edildiği bir dönemde, Fransa’da yayın yapan Charlie Hebdo Dergisi’ne bir saldırı gerçekleştirildi. Öncelikle, bugün Paris’te meydana gelen hadisenin faillerini ve bununla birlikte bu olayın tüm Müslümanlara mâledilme gayretlerini kınıyor, saldırının İslam dini ve Hz. Peygamber’e yönelik bir kara propaganda aracına dönüştürülmesi çabalarına karşı herkesi sağduyuya davet ediyoruz.

12 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından ülkemizdeki bazı medya kuruluşları, ortada faillere dair hiçbir bilgi yokken ve saldırı henüz herhangi bir grup tarafından üstlenilmemişken dahi, bu olayı 2011’de yaşanan ve derginin başrolünde olduğu Hz. Muhammed (sav) karikatürü krizi ile ilişkilendirdiler. Daha Fransa basınında bile saldırının arka planına dair net ifadeler kullanılmamışken Türk basınının takındığı bu tavrın, Batı’daki İslamofobi algısının bir izdüşümü olduğu ve açık bir algı yönetimi kaygısı güdüldüğü aşikârdır. Son yıllarda dünya gündemini meşgul eden birçok terör eyleminin siyasi bir arka planı olduğuna dair önemli deliller varken, yaşananları doğrudan İslam’la ilişkilendiren zihniyetin kendi basınımızda bu kadar güçlü bir şekilde ortaya çıkması düşündürücüdür.

Ayrıca hatırlatmak gerekir ki Charlie Hebdo’nun Hz. İsa ve Hz. Meryem de dâhil olmak üzere pek çok değerli şahsiyeti aşağılayıcı yakın tarihli karikatürleri de bulunmaktadır. Fikir ve ifade özgürlüğünün arkasına sığınarak insanların inançlarıyla alay etmekten çekinmeyen dergiye, dünyanın dört bir yanından tepkiler yükselmişti. Böylesine pervasız ve seviyesiz girişimlerin düşünce ve ifade hürriyeti kapsamında değerlendirilmesi asla düşünülemez.

Münferit hadiselerin ötesinde şu da göz önünde bulundurulmalıdır: Karikatür krizinden bu yana yükselen çağdaş İslamofobi dalgasında, Müslümanlar yeni bir “öteki” figürü olarak lanse edilmeye çalışılmaktadır. Hiç kuşkusuz İslam’ın temel prensipleriyle uzaktan yakından alakası olmayan bu kurgu en temelde tel’in edilmesi gereken olgudur. İçine çekilmeye çalışıldıkları bu kurguya karşı Müslümanlar her zamankinden daha dikkatli ve feraset sahibi olmalıdır.

 

 

*Karikatürist Latuff'un gözünden bugünkü saldırı.

  • magazine, saldırı, attack, itidal, çağrı, islamofobi, islamofobia, charlie hebdo, paris, fransa, din düşmanı, hz. isa, hz. peygamber, son peygamber
 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.