Dosyalar
Hz. Peygamber ve Çocuk
 

Kabe'nin İnşası Belgesel Oluyor


Kabe'de 1 milyon kişinin aynı anda ibadet etmesini sağlayacak tavaf alanının genişletilmesini içeren projenin belgesel filmi yapılıyor. Dünya müslümanlarının hac ibadetini yerine getirdikleri Mekke'deki dev projenin belgeselini bir Türk çekiyor.

Yönetmen Koray Demir, çekimlerde 25 kişilik bir ekibin çalıştığını vurguladı. Belgeselin 60 dakikalık bir film olacağını dile getiren Demir, ‘’Çok özel teknolojiler kullanarak çekimlere devam ediyoruz’’ diye konuştu.

Belgeselin Suudi Arabistan, Mısır, İtalya, Yunanistan, Brezilya, Hindistan, İngiltere, Almanya, Finlandiya ve Amerika başta olmak üzere 20’den fazla ülkede çekimler yapılarak gerçekleştirileceğini aktaran Demir, ‘’Dünyanın en büyük mabedi, en gelişmiş teknolojiyle yapıldığı için, yapımı sırasında yurt dışından gelen malzemelerle ilgili de çekimler yapıyoruz. Örneğin projede çok özel mermerler kullanılıyor. Bunlar İtalya’dan getirtiliyor’’ dedi.

Demir, filmin ve IMAX versiyonunun gösterimi için özel bir sinema salonu inşa edilmeye başlandığını belirtti.

Kabe’de 1 milyon kişinin aynı anda ibadet etmesini sağlayacak tavaf alanının genişletilmesini içeren projenin belgesel filmi yapılıyor.

Müslümanların hac ibadetini yerine getirdikleri Mekke’deki dev projenin belgeselini ise bir Türk çekiyor. Yönetmen Koray Demir, belgeselin adının ‘’Kutsal Mescid’in İnşası’’ olduğunu kaydetti.

Kâbe’nin bütün Müslümanların yöneldiği bir merkez, kutsal bir mekân ve dünyadaki en eski ev olduğunu belirten Demir, ‘’Daha güvenli ve kolay ulaşım imkânları oluştuktan sonra Kâbe’ye gelen insan sayısı da aynı oranda arttı. Ziyaretçi sayısının geçmişte hiç olmadığı kadar artması nedeniyle Mescidi Haram’da genişleme ihtiyacı hissedildi’’ dedi.

Mescidi Haram’ın daha önce 2 kez genişletildiğini ifade eden Demir, şöyle konuştu: ‘’İlk radikal genişletilme çalışması 1950’lerde yapılmış. Şu anda yapılan 3. genişletme çalışmasıdır.Kral Abdullah bin Abdülaziz tarafından yapılıyor.

Bu projede, diğerlerinden çok daha farklı olarak, sadece bir genişlemeden değil, nesiller ötesine gidecek bir yapılanmadan bahsediyoruz. Sadece bir camiden değil, akıllı bir binadan bahsediyoruz. Bu genişleme, var olan 600 bin kişilik mescide, yaklaşık 1 milyon kişilik bir ek anlamına geliyor.

Bu 10 futbol stadyumundan daha büyük bir genişleme demektir. Şu anki cami 600 bin kapasiteye sahip. Yine de dünyanın en büyük mabedi, ama bu genişlemeyle birlikte neredeyse 2 milyon insanın birlikte sağlıklı ve rahat bir şekilde ibadet edebilecekleri bir alan haline geliyor.’’

“4-5 YILA YAYILAN BİR PROJE”

Bu çalışmanın bütün Müslümanlar açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Demir, ‘’Bu mabedin yapım hikâyesini bir belgesel film yapıyoruz. Tamamen sinema teknolojisiyle gerçekleştirilen bir belgesel. Bu binanın yapımına başlanmasıyla birlikte biz de çekimlere başladık. Yapının hemen bitiminden sonra tamamlanacak olan bir belgesel projesi. Uzun soluklu bir iş ve 4-5 yıla yayılan bir proje.

Sonuç olarak çok büyük bir insan emeği, gücü var. Ciddî bir emeğin, aklın, teknolojinin ve finans gücünün ürünü olan bir bina olacak. Biz de bunları en güzel şekilde anlatmaya çalışıyoruz. Buradaki mühendislik, buradaki mimarî, buradaki emeği, vizyonu, yapılma niyetlerini en güzel şekilde anlatmaya çalışıyoruz’’ diye konuştu.

Yapının her şeyden önce açık havada 1,5 milyon insana temiz hava sağlayabilecek dünyanın en büyük klima sistemine sahip olduğunu aktaran Demir, ‘’Ayrıca akıllı katık atık yönetimi sayesinde sütunların altına bulunan vakumlu çöp sistemleri ile hızlı bir şekilde temizlik imkânı sunuyor.

Yine bunun gibi hem yağmur, hem de güneşten korunma sağlayacak olan dünyanın en büyük şemsiyeleri (çapı 50 metrenin üzerinde) yağmur sularını ana sisteme göndererek su tasarrufunun yanında enerji tasarrufu da sağlayarak karbon gazı salınımını minimum seviyeye indiriyor.

Daha önce bulunmayan bir özellik olarak, 400’er metrekarelik namaz odaları bulunacak. Bununla sessiz bir ortamda duâ ve ibadetini gerçekleştirmek isteyen insanların da istekleri göz önüne alınıyor’’ dedi.

(timeturk)

  • kabe, belgesel, koray demir
 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.