Sonpeygamber.info
Yazarlar
 

Sonpeygamber.info'ya Hoşgeldiniz

Bugün, burada bir kapı araladık!  1400 yıldır milyonlarca insana adı dahi geçtiğinde yoğun duygular yaşatan Hz. Muhammed (sav)’ın dünyasına bir kapı araladık.

Şüphesiz tüm insanlığa örnek olarak gönderilmiş bir insanı, bir peygamberi anlamak ve onun dünyasında yol almak hiç kolay olmadı.

Kainatın varlık nedeni olarak gösterilmesi de bu işin zorluğunu anlatmaya yetiyor zaten.

Onu insanlık tarihinde müstesna bir yere oturtan bu gerçek, zihin dünyamızdaki bütün sıradan biçimlendirmeleri geçersiz kılıyor. Zira hayatın bütün alanlarına kapılar açtıran Hz. Peygamberi tarih boyunca her çağ ve toplum kendi duygu ve düşünce zenginliği nispetinde anlamaya çalıştı.

Asırlardır böylesi bir zenginlik icinde yaşatılmıs olan Hz. Muhammed’i, bilginin dünyanın en ücra köşelerine kadar taşınabildiği bir çağda, çok daha farklı bir yöntemle anlatmak gerekiyordu. Bu da tüm insanlığa gönderilmiş bir peygamberi yine tüm insanlığa taşıyacak etkin bir araçla mümkün olabilirdi. Peygamberi bir web portalıyla anlatma konusunda temel çıkış noktamızı işte bu felsefe belirledi.

Modern dünyada O’nu eksik ve yanlış tanıyan ya da tanımak ve bilmek isteyen insanlara bir köprü kurmak istedik. Yola çıkarken, kutsallara saygıyı yitiren ve Hz. Peygamber’i hedef alarak mü’minlerin inanç dünyalarında depremler yaratan olaylar zaten yapılması gereken bu çalışmaya hız kattı. Bu çalışmanın varoluş sebebini bu olaylara verilecek savunmacı veya tepkisel bir cevaba indirgemedik. Bu yüzden temel ilkemizi “Hz. Peygamber’i ilmî ve aklî bir zeminde ele almak” şeklinde belirledik.

Peygamberimizi hiç tanımayan insanlara anlatmak kadar O’nu tanıyan ve seven insanlara da bir pencere açtığımızı düşünüyoruz. Peygamber sevgisini bilinçli bir sevgiye dönüştürmenin, O’nu akleden bir kalple sevmenin daha değerli olduğuna inanıyoruz. Peygamber’i neden sevdiğimizi, neden sevilmesi gerektiğini ve bu sevginin bize ne kazandırdığını anlamak ve anlatmak istiyoruz. Bu yüzden akademik dünyanın kapılarını çaldık. Ülkemizdeki ilahiyat birikiminden, Hz. Peygamber’le ilgili ilmî çalışma yapan ilim adamlarımızdan yararlanarak titiz bir literatür taraması yaptık.

Bu çalışma sırasında Hz. Muhammed Kimdir sorusu, O’nun temiz ahlâkından, isim ve sıfatlarına; vahyin inşa ettiği kişiliğinden giyim-kuşam ve yeme-içme tarzına kadar hayatının maddî ve manevî her yönünü ortaya koyacak kapsamlı bir cevaba dönüştü. Onu sadece bir peygamber değil, bir insan, bir devlet adamı, bir dede, bir komutan, bir eş, bir yoldaş, bir arkadaş olarak gördük ve göstermek istedik.

Dünyada hiç kimsenin hayatı Hz. Muhammed a(sav)’ın hayatı kadar detaylı bir şekilde kayda geçirilmemiştir. Damak zevkinden giyim tercihlerine, gülümseme adabından davet metoduna, baş tacı edilen bir lider olmasına rağmen sade yaşamına kadar bütün yönleri büyük bir titizlikle incelenmiştir. Doğumundan vefatına dek bütün hayatı İslam Tarihi’nin olduğu kadar dünya tarihinin de dönüm noktalarını oluşturur. Asırlardır İslam toplumunun varlığını doğrudan etkileyen bu sürecin doğru anlaşılması, mesajının özüne ulaşmak için de önemli ipuçları vermektedir.

Hz. Muhammed (sav)’in dünyasına bir kapı araladık. Henüz yolun başındayız. Hayallerimiz bitmedi.

Yeni çalışmalarla buluşmak üzere…

 

H.Hümeyra Şahin
Genel Yayın Yönetmeni


 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.