Soru: Peygamber Efendimiz'in doğum tarihi olarak sitenizde iki farklı tarih verilmesinin sebebini açıklar mısınız? 17 Haziran 569 ve 20 Nisan 571 tarihleri arasında iki yıllık bir fark var. Hangisi doğru? Cevaplayan: Meral Günel (Uzman İlahiyatçı)

 

Aslında sitemizin ana sayfasından "hayatı" başlığını açıp siyer bölümüne girdiğinizde "doğumu" yazısını tıklarsanız Hz. Peygamber'in doğum tarihinin, tarih hesaplama yöntemlerindeki farklılık nedeniyle kesin olmadığını görebilirsiniz. Genel kabul gören 20 Nisan 571 (9 Rebiulevvel -Fil yılı-) tarihine itiraz eden Muhammed Hamidullah'ın (İslam tarihi alanında yaptığı çalışmalarla tanınan Hindistanlı Müslüman ilim adamı) gerekçesi ise cahiliye dönemi Araplarında cari olan nesî uygulamasını dikkate almasından kaynaklanır. Bu uygulamayı göz önüne alarak yaptığı hesaplamada doğum tarihini hicretten önce 53. yılın 12 Rebiulevvel'i (17 haziran 569) olarak hesaplamıştır. Sonuçta, yanlış bir bilgilenme ve bilgilendirme söz konusu değildir; tarihî incelemelerin hemen hemen tamamında karşılaşılabilecek farklı rivayetler ve/veya mevcut bilgileri farklı değerlendirmeler söz konusudur.  
(Bkz. Muhammed Hamidullah, İslam Peygamberi,II; Kasım Şulul, İlk Kaynaklara Göre Hz. Peygamber Devri Kronolojisi, DİA Nesî mad.)

Sonpeygamber.info'yu Takip Edin