Dosyalar
Hz. Peygamber ve Çocuk
 

www.sonpeygamber.info ULUSLARARASI BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ ALDI

26 Eylül 2009 Cumartesi Sonpeygamber.info / Sonpeygamber.info


www.sonpeygamber.info web portalı kuruluşunun birinci yıldönümünde uluslar arası birincilik ödülü aldı. Birleşik Arap Emirliklerinde Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed al-Nahyan'ın himayesinde ve Başbakan Şeyh Abdullah bin Zayed'in onursal başkanlığında düzenlenen Al-Mahabba Ödüllerinin Mass Media kategorisinde sonpeygamber.info İngilizce sayfası lastprophet.info ile birinci oldu.


Al Mahabba Ödülleri

Image

İlki 2006 yılında Dubai'de yapılan ve dünyada Peygamber sevgisini ifade eden çalışmalar arasından en iyilerinin seçkin bir jüri tarafından belirlendiği Al-Mahabba (sevgi) ödüllerine bu yıl 28 ülkeden 200 çalışma katıldı. 24-26 Nisan 2008'de Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abudabi'de yapılan üç günlük bir festivalin sonunda açıklanan 2008 Al-Mahabba ödülleri dünyanın çeşitli yerlerinden gelen davetlilerin de katıldığı büyük bir törenle sahiplerine verildi.

Son yıllarda özellikle Batı'da İslam ve Müslümanlar aleyhinde ortaya çıkan, önyargı ve bilgi eksikliklerine dayalı İslam korkusunun yaygınlık kazanmasına karşılık İslam Dünyası'nda bu negatif algıların ortadan kaldırılmasına yönelik çok sayıda çalışma yapılmaya başlandı. Bu çalışmaların öncelikli amacı, İslam'ı henüz doğru biçimde tanıma fırsatı bulamamış veya yanlış tanımış olan insanlarla doğru bilgi, iyi niyet ve hoşgörü eksenli bir iletişim kurma gayretiydi. 

Bundan 2 yıl önce planlanan Al-Mahabba Ödülleri de başta karikatür krizi olmak üzere bu yanlış algıları bertaraf etmek yanında İslam Dünyası'nın farklı bölgelerinde yapılan çalışmaları bir araya getirmeyi esas aldı. Festivalde farklı alanlarda ortaya konan ürünlerin ödüllendirilmesi, bundan sonra yapılacak çalışmaları özendirme ve kaliteyi artırma gibi olumlu sonuçlar doğurduğu gibi, çok sayıda insanı da bir araya getirdi.

Birleşik Arap Emirliklerinde Devlet Başkanı himayesinde gerçekleştirilen festivalin ana hedefleri Hz. Peygamber ile ilgili kalite ve sanat değeri yüksek çalışmalar üretip sergilemek, genç Müslümanlara Hz. Peygamberle olan bağlarını güçlendirecek yeni kapılar açmak,  sanatçılar için Hz. Peygambere olan sevgilerini ifade edecek estetik platformlar oluşturmak ve İslam Peygamberinin örnek kişiliğini herkese tanıtmak olarak belirlenmişti.

Image

Kitap, müzik, reklam, film, fotoğraf, grafik sanatlar, mass medya, belgesel, televizyon programı ve yılın olayı kategorilerinde çalışmaların değerlendirildiği yarışmada  2006 yılında film dalında Mustafa Akkad'ın The Message filmi, kitap dalında Martin Lings'in Hz. Muhammed'in Hayatı gibi İslam Dünyası'nın bu alanda yapılan en önemli çalışmaları ödül almıştı. Bu yıl da, çalışmalar Cambridge Üniversitesi İslam Çalışmaları bölümü öğretim üyesi Abdül-Hâkim Murad (Tim Winter)'ın başkanlık ettiği prestijli bir ödül komitesi tarafından değerlendirildi. Komitede ayrıca Suriye Damascus Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı ve ünlü İslam alimi Ramazan el-Bûti ve Zaytuna Enstitüsü kurucusu Hamza Yusuf'un yanı sıra Yusuf Ali, Hamdan el-Mazrui, Abdullah bin Bayah, Habib Ali el-Cifri gibi bilim, sanat, iş ve medya dünyasının önemli isimleri yer aldı.


Hz. Muhammed (sav) Müzesi

Al-Mahabba ödüllerinde Yılın Adamı kategorisinde Dubai emiri Şeyh Muhammed Bin Raşid el-Maktum, Allah'ın son elçisi Hz. Muhammed (sav)'in mesajının tüm dünyaya duyurulacağı, O (sav)'nun hayatının dünya tarihine nasıl yön verdiğinin ve İslam tarihinin dönüm noktalarının ele alınacağı bir müze açma girişiminden dolayı ödüle layık görüldü. Önümüzdeki yıllarda hizmete açılması öngörülen bu müze ile birlikte dünyada bir ilke imza atılmış olacak.

Din-Sanat İlişkisi

Image

İslam dünyasından sanatçıların da katıldığı 3 günlük festival boyunca ayrıca konferanslar, resim ve fotoğraf sergileri, film gösterimleri ve konserler gibi etkinlikler de düzenlendi.

Bilim adamı ve sanatçıların katıldığı konferansların ana teması din ve sanat arasındaki ilişki ve bize sağladığı estetik imkânlar idi. Din, fikir ve sanat arasındaki nüanslara vurgu yapılan konuşmalarda din ile sanat arasındaki ilişkinin çok eskilere dayandığı, sanatın insana olumlu güç kattığı üzerinde duruldu. Çok sayıda sanatçının ve akademisyenin de katıldığı bu programda,  sanatçılarla din adamlarının bir arada olmasının bu alanda yeni bir beyaz sayfa açmaya vesile olacağına değinildi.

Üç günlük festivalin değişik renkleri müzik gruplarının da sahne aldığı konserlerde de görüldü. Konserlere Amerika'dan Native Deen, Malezya'dan Raihan, Avustralya'dan Brotherhood başta olmak üzere Güney Afrika, Fransa, Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Makedonya gibi farklı ülkelerden müzisyenler ve müzik grupları katıldı.

Etkinliklerin gerçekleştirildiği salonda sergilenen resim ve fotoğraflar arasında ise, çocukların Hz. Peygamber sevgisini dile getiren resimler ve hadislerin yazılı olduğu tablolar ve hilyeler öne çıktı.

Image

Sonpeygamber.info'nun Başarısı

Al-Mahabba Sevgi Ödülleri Festivalinde İngilizce sayfası lastprophet.info ile birincilik ödülü alan sonpeygamber.info bu ödülle uluslararası tanınırlığını artırdı. Festival boyunca sonpeygamber.info yetkilileri bir sergi açarak ziyaretçilere sitenin kuruluş amacını ve hedeflerini anlattı. Ziyaretçiler, Türkçe, İngilizce, Rusça dillerinde ve zengin bir çocuk sayfası içeriği ile yayın yapan sonpeygamber.info projesini, karikatür krizinden sonra İslam Dünyası'nda yapılan en anlamlı faaliyetlerden biri olarak nitelediler. Aynı zamanda karikatür krizine bir karşılık olarak ortaya çıkan Al-Mahabba ödülleri ile de uyuşan bu amaç benzerliğine dikkat çektiler.

Al-Mahabba Ödülleri

Yarışmaya 9 farklı kategoride 200 çalışma katıldı. Ödül verilen çalışmalar şunlar:

Müzik dalında, Suudi Arabistan'dan ‘Sallu ala khayr al-anam' ( Abd al-Rahman Muhammed) ve Mısır'dan ‘Gebreel'   (Ahmad Hamdi);

Reklam dalında, Suudi Arabistan'dan ‘İlla Rasul Allah';

Fotoğraf dalında, Suudi Arabistan'dan ‘As-salamu alayk' Bahi Mashat;

Grafik dalında, Türkiye'den ‘Hilye'  Naciye Subaşı;

Kitle İletişim dalında, Türkiye'den http://www.lastprophet.info/;

Yılın olayında ise Danimarka'dan Anders Botter ödüle layık görüldü.