Yazarın Tüm Yazıları

 

Mevlid'i Farklı Okumak

Peygamber'in bütün hayatı gibi "mevlid"ini de iyi okumak gerekir. Mevlid, yalnızca kutlu bir doğumun habercisi olarak kalmamalı; Peygamber'in yaşam tecrübesini, bir peygamber olmasına rağmen kul olma yolunda verdiği emek ve mücadeleyi hatırlatmalı. 

devamını oku 10.12.2016, Cumartesi

Mucizeyle Değil, Kulluk Çabasıyla Gelen Önderlik

12 yıldır Kutlu Doğum etkinlikleri ile aramıza kattığımız Allah Rasûlü (sav)’nü, bu sefer de görselliğin her türlü süksesini iki sezonda tüketen modern dünyanın en cazibedar propaganda aracı beyazperde ile hayatlarımıza buyur ettik.

devamını oku 08.11.2016, Salı

Peygamber Mutfağında Menü

Tarihler, bundan 1200 yıl öncesini gösteriyor. Mekan...

devamını oku 28.06.2016, Salı

Ölüm Döşeğinde "Ben" Dersi

Halife Ömer’in, ölüm döşeğinde yanına yanaşıp yerine oğlu Abdullah’ı veliaht tayin etmesini teklif edenlere, aldığı ağır hançer yaralarına rağmen diklenerek verdiği cevap manidardır: “Bu nasıl bir teklif! Ben hilafet işi bana verildiği için sevinip hamd..

devamını oku 25.01.2011, Salı

Cahiliyye'den İslâm'a Bir Miras: Ensab

Sened bir ilim olarak özellikle hadis derlemeleri sırasında belirginleşmiş ve kurallaşmışsa da, muhtemelen yine bir Cahiliyye dönemi alışkanlığı olan ensab ve ahbar geleneğinin olmazsa olmaz bir parçasıydı.

devamını oku 20.12.2010, Pazartesi

İlahi Davete İlk Tepki: Şiddet

Hz. Muhammed’in mesajına karşı oluşan tahammülsüzlüğünün temelinde, kurulu toplumsal düzenin yıkılacağı ve aynı zamanda siyasi-iktisadi menfaatlerinin sarsılacağı korkusu, oldukça belirleyici olmuştur. Öte yandan Haşimiler arasından bir...  

devamını oku 23.11.2010, Salı

Mabeddeki Çocuklar

Görkemli Dolmabahçe Sarayı’nın karşı kıyısında, mütevazi koyuna çekilmiş beş asırlık mabedin demir parmaklıklarla kafeslenmiş pencerelerinden dışarıya, rüşdüne ermemiş seslerden harmanlanmış nameler süzülüyor.

devamını oku 02.09.2010, Perşembe

Âlimin Orucu Seyahattir

Görkemli Bağdat şehrinin mütevazi bir köşesinde, sahibinin zenginliğini ele vermeyen evine çekilmiş bir adam, tek gözündeki feri, yanı başında tüten kandilin titrek ışığıyla birleştirmiş; gömüldüğü rahlesine istiflediği kâğıt nüshaları büyük bir titizlikle istinsah ediyordu.

devamını oku 13.08.2010, Cuma

Mekke: Zorluklarla İmtihan

İnsanlar gibi şehirlerin de imtihanı vardır. Kimi Roma gibi bolluk içinde büyürken israf ile sınanır. Kimi Babil gibi zenginliğin ve gücün zirvesinde toprağın bereketinden olur. Kimi Atina gibi bilgeliği umarken güç yitirir..

devamını oku 28.06.2010, Pazartesi