Sonpeygamber.info
Sonpeygamber.info
 

Miraç ve Yolculuk Durakları Sergisi Son Haftasında

Hz. Peygamber’in Miraç hadisesinin görsel tasvirini içeren minyatürlerden oluşan Miraç ve Yolculuk Durakları (Osmanlı Kültür Ortamında Miraç) projesinin aynı adlı sergisi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde ziyaretçilerini ağırlıyor.

Ayşe Taşkent ve Nicole N. Kançal Ferrari’nin proje sorumlusu olduğu sergide, Hz. Peygamber’in Miracını ve bu kutsal yolculuğa tanıklık eden İslâm’ın mukaddes şehirlerini resmeden 70 kadar minyatür yer alıyor.

İslâm görsel kültürünün gözde örnekleri arasından seçilen ve 15-18. yy. arasındaki farklı dönemleri kapsayan bu tasvirler, dünyanın farklı müze ve koleksiyonlarından derlenerek yüksek kaliteli tıpkıbasımlar olarak ziyaretçilerin ilgisine sunuluyor.

Serginin yanı sıra Miraç ve İslam’ın Kutsal Şehirleri başlıklı bir panel ve unutulmuş bir gelenek olarak Miraciyye mukabelesinin yer aldığı projenin ürünü olarak bir de albüm-kitap yayınlanacak.

Bağımsız Sanat Vakfı’nın desteklediği sergi,  30 Haziran 2017 tarihine kadar 10.00-18.00 saatleri arasında Sultanahmet’teki Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde ziyarete açık olacak.

 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.