Dosyalar
İhtida: Din Değiştirmek mi? Fıtrata Dönmek mi?
 

"İslam Peygamberinin 40 Sözünü Okudum ve Müslüman Oldum"

 

İslamiyet'i nasıl kabul ettiniz? Bize anlatabileceğiniz belirli bir olay var mı?

Image

Benim İslamiyet'i seçmem ben doğmadan önce başlayan bir süreçti diye düşünüyorum. Bu süreç babamın on dört yaşında iken İncil'in öğretilerine daha fazla bağlı olduğunu düşündüğü bir kilise seçmesiyle başladı. Söz konusu kilisede yetişirken Tanrı'nın bize göndermiş olduğu tek kaynak olduğunu düşündüğüm öğretilerden Tanrı'yı anlamaya çalıştım. Dua etmeme, oruç tutmama ve kiliseye gitmeme rağmen eksik olan bir şeyler vardı. Beni en sonunda Tanrı'ya ulaştıracak ve bana huzur verecek gerçek din arayışım sırasında bilgelik için dua ettim.

Bu arayış sırasında bazı işaretler olsa da benim için dönüm noktası olan şeyin iki gece boyunca kendi inancını yeni keşfeden genç bir Müslüman ile oturup Hazreti Muhammed (sav)'in kırk sözünü içeren kısa bir kitabı okuyup tartışmam olduğunu fark etmemiştim. Bu birkaç kusursuz söz ile ve hatta Tanrı'nın son mesajı olan Kur'an-ı Kerim'i bile okumadan önce aradığım bilgeliği buldum, Hazreti Muhammed (sav)'i peygamber olarak kabul ettim ve bir Müslüman olmanın zihinsel, fiziksel ve ruhsal sürecine başladım.

Peygamberlik kavramını Hıristiyanlık ve İslam açısından nasıl mukayese edersiniz?

İslamiyet'teki peygamberlik kavramı Hıristiyan olarak büyürken karşılaştığım bozulmuş peygamber kavramlarından çok daha üstün. Peygamberlerin günahtan arınmış olduklarını ve Tanrı tarafından insanlara kılavuzluk etmek için seçilmeye layık görüldüklerini İslam yoluyla öğrenmek çok rahatlatıcıydı. O saflık ve dürüstlük, kendi potansiyelimiz, en güzel şekilde ahlaki davranış ve ahlaki hedeflerimiz için benim ve bütün insanlığın ihtiyaç duyduğu örneği oluşturuyordu.

Hazreti Muhammed (sav)'in sizi en fazla kendisine çeken yönü neydi?

Hazreti Muhammed (sav)'in beni en fazla kendisine çeken özelliği ona güvenebileceğimi bilmekti. Söylediği ve yaptığı her şey doğru ve bilgece idi. Gerçeğin yaşayan yalın bir örneğiydi.

Geldiğiniz yerde Hazreti Muhammed (sav) nasıl algılanıyor ve nasıl karşılanıyordu?

Hazreti Muhammed (sav) hakkında tamamen cahil olmamı ve İslamiyet'i öğrenmeden önce geçen yaklaşık yirmi sene içerisinde O'nun adını hiç duymamamı hesaba katacak olursak Hazreti Muhammed (sav)'in görmezden gelindiğini ya da kendisinden bahsedilmek için çok önemsiz görüldüğünü söyleyebiliriz. Tabi o zamandan bu yana çok şey değişti ve en azından olumsuz bir şekilde de olsa ismi haberlerde geçti. Yine de Teksas'ta ve Amerika Birleşik Devletleri'nin kalanında yaşayan insanların açık görüşlü olduklarını ve Hazreti Muhammed (sav)'in kim olduğu ile ilgili gerçeği araştırdıklarını ve son olarak da O'nun ve ilettiği ilahi mesajın değerini anlayacaklarını ümit ediyorum.


 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.