Dosyalar
Hz. Peygamber ve Çocuk
 

Din ve Hayat Dergisi'nin Yeni Sayısı "Sünnet"TDV İstanbul Şubesi ve İstanbul Müftülüğü’nün birlikte hazırladığı Din ve Hayat dergisi 35. sayısını "Sünnet" e ayırdı.

Dergi İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kâmil Yılmaz’ın “Ehl-i İrfan Nezdinde sünnetin Yeri ve Değeri” başlıklı irfan ehlinin hayat ve sözlerinden örneklerle Sünnete vurgu yapan yazısı ile başlıyor. Sünnet kavramının ortaya çıkışı ve tarihi seyri Doç. Dr. Halit Özkan tarafından kaleme alınırken, “Sünnet’in İslam Hukukundaki Teşrî Değeri” ise Prof. Dr. Ferhat Koca tarafından değerlendiriliyor. Prof. Dr. Yavuz Köktaş,  “Sünnet Etrafında Gelişen Tartışmalar” başlıklı yazısı ile sünnete yönelen itirazlar ve saldırıları maddeler halinde değerlendiriyor.

Prof. Dr. Murteza Bedir ise “Sünnetin Temellendirilmesi: Gereksiz Bir Tartışma” başlıklı yazısı ile sünneti Kur’ân’dan ayrı bir şey zannedenlerin en büyük zulmü sünnete değil Kur’ân’a yaptıklarını ifade etmektedir. Oryantalistlerin sünnet ve hadise dönük yaklaşımlarını Dr. Öğretim Üyesi Fatma Kızıl kaleme alırken, “Yahudi ve Hıristiyan Kültürü ve Hadisler” konusunu Prof. Dr. Özcan Hıdır derginin bu sayısı için değerlendiriyor. 

Sünnetin ve hadislerin tarihe ve kültüre bakan boyutlarını, “Rıhle” yazısı ile Halime Yıldız, “Darü’l Hadisler” ile Doç. Dr. Hikmet Atan, “Buhari-i Şerif” ile Arafat Aydın, “Tıbb-ı Nebevî” ile Dr. Ahmet Altun, “Kaside-i Bürde’den Tercüme” ile Fulya İbanoğlu da dergimizde yer alan isimler.

Bu sayıda ayrıca, Prof. Dr. Raşit Küçük, Prof. Dr. Huriye Martı, Prof. Dr. M. Yaşar Kandemir ve Muhammed Avvame söyleşileri yer alıyor.

Dergiyi görmek için tıklayın.

  • sonpeygamber.info, hadis, sünnet, din ve hayat, dergi
 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.