Dosyalar
Hz. Peygamber ve Çocuk
 

"Gençlerin Sanatında Peygamber Sevgisi" Sergisi AçıldıDiyanet İşleri Başkanlığınca Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla "Gençlerin Sanatında Peygamber Sevgisi" konulu sergi açıldı.

Ayasofya Müzesi'nde "Peygamberimiz ve Gençlik" temasıyla düzenlenen sergide, hüsnü hat, tezhip ve ebru alanında eser veren sanatkarların eserleri yer alıyor.

Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle düzenlenen serginin açılışını Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı yaptı.

Martı, açılışta yaptığı konuşmada Mevlid-i Nebi Haftası’nın teması olarak “Peygamberimiz ve Gençlik” başlığının seçildiğini ifade ederek, “Hem Peygamber Efendimizin dilinden gençliği dinlemek hem Peygamber Efendimizin örnekliğinde gençlerimizle sağlıklı bir iletişimin yollarını aramak hem de gençlik sorunlarına Peygamber Efendimizin sünnetinden çözümler üretebilmek amacıyla bu konu enine boyuna işlendi” dedi.

Hat sergisinin sanatseverlerin gönül dünyasına değerli katkılar sunacağını dile getiren Martı, “Peygamber Efendimizin o eskimeyen risaletini, eskimeyen tebliğini, sünnet-i seniyyesini ve muhabbetini bizlere bir kere daha anımsatmış olacak” diye konuştu.

Martı, eserleriyle sergiye katkı sunan sanatkârlarımızın hepsinin 40 yaşının altında genç sanatçılar olduğunu belirterek, “İlk defa Ayasofya'da genç sanatçıların kaleminden, fırçasından, yine genç sanatçılarımızın damla damla dökülen ebrusundan Peygamber Efendimize olan muhabbeti izlemiş olacağız” ifadelerini kullandı.

Serginin geleneksel Türk İslam sanatlarının bir taraftan sanat icazeti verirken diğer taraftan da Peygamber sevgisini nesilden nesile nasıl aktardığını belirten Martı, “Bu sergi bize her türlü rikkatin, her türlü letafetin ve zarafetin izini bünyesinde barındıran Türk İslam sanatlarının yetiştirdiği genç sanatkarlara sadece sana tecrübesi değil, Peygamber sevgisi de aktardığını gösterecek” diye konuştu.

Ayasofya’da ziyaretçilerini bekleyen sergi, 3 Aralık’a kadar ziyaret edilebilecek.

  • sonpeygamber.info, hadis, siyer, sünnet, Hz. Peygamber, Gençlik ve Hz. Peygamber, Mevlid-i Nebi Haftası
 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.