Dosyalar
Hz. Peygamber ve Çocuk
 

Gündüz Susar Gece CoşarızCemaatle kılınan teravihler cennette bir kutlamadır da tek başımıza kıldıklarımız nedir? Onlar da büyük bir şölende davet sahibinin sizi bir has odaya almasıdır. Dışarıdaki şölene içerde devam etmektir. Halvettir. Onun da tadına doyulmaz. Bir kere kıyamda istediğin kadar uzun uzun okuyabilirsin. Genelde surelerin bitişindeki ihtişama denk gelen boyun eğişlerde kendine gelene kadar kalabilir, Rabbinle bu halvet halinde O'nun ayaklarına kapanırcasına yakınlaştığın secdeleri dilediğince uzatabilirsin. Bir Miraç coşkusu yaşatan namazı Miraç’taki selamlama konuşmasıyla tamamlarsın. Rabbimizin Hatemü’l Enbiyayı ve O’nun da Rabbini selamlayışını ve bunu yaparken bizi de araya katıverişini (otururken okunan tahiyyat budur) yâd edersin.

Şimdi geldik bu yalnız kıldığımız teravihin bizi rahatlatan, bu uzun namazı kılmamızı kolaylaştıran kısma. Yapmak zorunda değilsiniz, ama her selamdan sonra biraz oturup ezkar ve dua ile meşgul olmak (ben sahih dua mecmualarından okuyarak yapıyorum bunu) sonra kalkıp kaldığımız yerden devam etmek hem coşkumuzu artırır hem namazı kolaylaştırır. Pekâlâ, "çok uzamaz mı bu takdirde namaz" derseniz zevkle yapılan işlerde geçen zamanın farkında olup olmadığınızı sorarım size. Zamanın göreceliliğini anlatırken verilen örnek gibi: Beş dakika herkes için aynı değildir. Kızgın bir sobanın üzerinde oturanla, sevdiğiyle buluşana aynı olmadığı gibi. Teravih bizim için sevdiğimizle buluşmadır. Onu cemaatle kılmak sevdiğimizin davetinde onun ve bizim sevdiklerimizle beraber bir mecliste duyguların katlanarak artması demekse, yalnız kılmak da sevdiğimizle baş başa, ona içimizi rahatça, uzun uzun dökmek demektir.

Ramazan işte böyle gündüzleri ayrı geceleri ayrı adanmışlıklar ayıdır. Gündüz susar, gece coşarız. Kur'ân'la arasında kuvvetli bağlar kurmamış olanlar coşma anı gelince kısa birkaç cümleden fazlasını söyleyemezler. Ama bu özel davette o gibiler için özel bir ikram daha vardır. Nafile namazlarda Kur'ân'ı yüzünden okuyabilirsiniz. Deneyin, bakın, nasılmış Rabbimizle ayakta uzun uzun sohbet?

  • teravih, ramazan, oruç, fatma bayram, hz. peygamber, son peygamber
 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.