Dosyalar
Hz. Peygamber ve Çocuk
 

Güney Asya'da PeygamberKüreselleşen dünyamızda İslam'la bir şekilde tanışmamış ülke sayısı azdır. İster erken dönem İslam devletleri zamanında olsun, ister Osmanlı döneminde ya da günümüzdeki göçmen ve ihtida dalgaları ile olsun, Güneydoğu Asya'dan Afrika'ya, Avrupa'nın göbeğinden Güney Amerika'ya yaygın bir İslamî iletişim ağının varlığı tartışılmaz.

Bu farklı kültürlere baktığımızda, her birinin yüzyıllar içerisinde İslam'a ve onun elçisi Hz. Muhammed (sav)'e dair çok farklı bakış açıları, anlayış ve anma biçimleri geliştirdiğini görürüz.  Adeta her şehir kendine has rengini vermiştir bu algıya.

Bu algının izini sürmek üzere geçtiğimiz aylarda Bosna sokaklarındaki Müslümanlarla konuşan Sonpeygamber.info, bu defa Güney Asya Müslümanlarına küçük sorular yöneltti:

1.   Hazreti Muhammed (sav)'in kendisi, misyonu ve  özellikleri hakkında ne söylemek istersiniz?

2.   Ülkenizde geleneksel olarak nasıl bir Mevlid Kandili kutlaması yapılıyor?

Aldığımız cevaplarsa şu şekildeydi:

Nur Farhanah Mahkama/Malezya (22): Hz. Muhammed (sav) tüm Müslümanlar için örnek alınacak en önemli şahsiyettir. O'nun öğretileri kapsamlı ve dengelidir. O'nun en önemli özelliği liderlik vasıflarıdır. O bize doğru yolu gösterdi ve her zamana ve her yere uygun bir din olan İslamiyet'i bizlere tanıttı. Mevlid Kandili Malezya'da resmi bayram olarak kutlanan ve tatil olan bir gündür. Mevlid Kandili'ni salavat getirerek ve zikir yaparak idrak ederiz. Âlimlerimiz Hz. Muhammed (sav)'in İslamiyet'i bir din olarak tesis etmek için hayatı boyunca yaptığı büyük fedakârlıkları anlatır.

Harnizah Rassake/Malezya  (24): İslamiyet'ten önce insanlar Cahiliye Dönemi'nde yaşıyorlardı ve Hz. Muhammed (sav) insanları doğru yola yönlendirdi. İnsanlara İslamiyet'ten önce varolmayan, toplumdaki dengeyi öğretti. Hazreti Muhammed (sav) toplumunu değiştirmek için büyük çaba sarf etti ve inançsız kimselere karşı mücadele verdi. Malezya'da insanlar Mevlid Kandili'nde bir araya gelirler, zikir yaparlar ve salavat getirirler. Bazı yerlerde büyük geçit törenleri düzenlenir. Âlimler televizyonda İslami konularla ilgili konuşmalar yaparlar ve ilahiler okunur. Okullarda bütün hafta boyunca kutlamalar ve yarışmalar düzenlenir.

Nurzahira Mokhtar/Malezya  (24): Hz. Muhammed (sav) örnek bir şahsiyettir ve her konuda iyi bir örnektir. O ayrıca iyi bir lider ve iyi bir hatiptir. Malezya'da Mevlid Kandili her sene büyük etkinliklerle ve geçit törenleri ile kutlanır.

Rahmadiyah/Endonezya (25): Hz. Muhammed (sav) hayatın her alanında mükemmel bir örnek şahsiyettir. Siyasette çok iyidir ve ekonomide de çok iyidir. Müslüman ve gayrimüslim birçok başka insanla tanışmıştır. Ancak O'nun en büyük özelliği alçakgönüllülüğüdür. O sadece insanlar ve Allah arasındaki ilişkiyi vurgulamamış, aynı zamanda da insanlar ile diğer insanlar arasındaki ve insanlar ile doğa arasındaki ilişkinin altını çizmiştir. Mevlid Kandili'nde ülkenin dört bir yanında bazı yarışmalar düzenleriz. Örneğin; ilahi, hat sanatı, ve Kur'ân okuma yarışmaları yapılır.

Rozalizah/Malezya (24): Hz. Muhammed (sav) insanlık tarihindeki en önemli örnektir ve O hayatımızı en iyi şekilde yaşamanın yolunu bizlere göstermiştir. Başkaları ile muhatap olurken, onların inançlarına ve etnik kökenine bakmaksızın, adil olmayı bizlere öğretmiştir. Malezya'da Mevlid Kandili'ni kutlarız. İslam kültürünü ve İslam medeniyetini herkese gösteren farklı türde kutlamalar düzenlenir.

Zakirah/Endonezya (21): Hz. Muhammed (sav) Yüce Allah'ın mesajını bizlere iletmiştir ve O en güzel konuşan kişidir. Çevresindeki insanlara sabır gösterir. Çevresindeki insanların büyük bir çoğunluğu Müslüman oluncaya dek İslam'ı anlatmaya devam etmiştir. Mevlid Kandili'nde bazı programlar düzenlenir ve camilerde hutbeler okunur. İnsanlar toplanır, Kur'ân okurlar, camilerde âlimler tarafından yapılan konuşmaları dinlerler ve büyük bir ziyafet yemeği yerler. Genelde birçok kuruluş tarafından düzenlenen yarışmalar gerçekleşir ve en ünlü yarışmalardan birisi de ezan okuma yarışmasıdır.

Ralina/Sri Lanka (22): Hz. Muhammed (sav) bana dini bütün olma, dürüst, mütevazı ve bilge olma özelliklerini hatırlatıyor. Sri Lanka'da Hz. Muhammed (sav)'in veladetini  O'nun ruhuna Kur'ân okuyarak ve O'nun toplum yararına olan ulvi hizmetlerini hatırlayarak kutlarız. Ancak bu gün resmi tatil değildir.

Zaib/Hindistan (19): Hz. Muhammed (sav) İslamiyet'in güzel mesajını ileten bir elçi idi. Eğer Hz. Muhammed (sav) bu dünyaya gelmemiş olsaydı, bu mesajdan haberimiz olmayacaktı. Bu mesaj Hz. Muhammed (sav)'e Yüce Allah tarafından verilmişti ve O bize bu mesajı iletti. Hz. Muhammed (sav) Allah'ın emirlerini uygulamamızda bize yardımcı olan bir örnektir.

Hindistan'ın bazı eyaletlerinde Hz. Muhammed'in (s.a.v.) veladeti resmî tatildir; insanlar camilerde toplanır, ibadet ederler ve salavat getirirler. Müslümanlar bütün gece ayakta kalırlar ve zikir yaparlar. O gün özel bir hutbe de okunur. Ayrıca genelde Hindistanlı Müslümanlar bir sonraki gün oruç tutarlar.

Anisa/Tayland, Patani  (21): Sevgili Peygamberimiz örnek bir şahsiyettir ve tüm insanlık için takip edilecek bir örnektir. Zira O'nun hayatında yapmış oldukları önemlidir ve bizim için bir rehberdir. O'nun gerçekleştirdiği her eylem bir mesaj olarak alınmalıdır.

Patani'de Mevlid Kandili İslami okullarda kutlanır. Müslümanlar buralarda bir araya gelirler, salâvat getirir ve zikir yaparlar. Buna ek olarak, öğrenciler piyesler oynarlar ve ilahi yarışmaları düzenlerler. Genellikle özel bir yemek yenir ve insanlar bu kutlama için en güzel kıyafetlerini giyerler.

Jalilah/Tayland, Puket (23): Hz. Muhammed'i (sav) içtenlikle seviyorum. Bence tüm insanlar siyasetten eğitime, bir lider olmaktan bir eş olmaya kadar her türlü insan ilişkilerinde O'nu kendilerine örnek almalılar. O'nun öğrettiği her şey bir ders olarak görülmelidir. Hz. Muhammed (sav)'in hayran olduğum başka bir yanı da, gerektiğinde bir yandan kararlı ve güçlü olurken diğer yandan her zaman göstermiş olduğu şefkat duygusudur.

Benim yaşadığım kasabada fazla Müslüman yok; o nedenle Mevlid Kandili çok büyük bir kutlama şeklinde geçmiyor. Ancak, Müslümanlar camilerde salâvat getiriyorlar, ibadet ediyorlar ve ulema tarafından özel bir hutbe okunuyor. Okunan hutbe çoğunlukla Hz. Muhammed (sav)'in hayatı ve kişiliği ile ilgili oluyor ve bu hutbe kendi hayatlarında uygulamaları için insanlara yararlı bilgiler sağlıyor. Aynı zamanda İslami okullarda günün anlam ve önemi hakkında makale yarışmaları düzenleniyor ve öğrenciler ilahiler okuyorlar.

İlgili Bağlantılar

Endonezya'da Peygamber

Günümüz Dünyasında Peygamber Algısı

  • Güney Asya Müslümanları, Hz. Muhammed, Mevlid Kandili, Sevgili Peygamberimiz
 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.