Dosyalar
Hz. Peygamber ve Çocuk
 

Hadis ve Siyer Araştırmaları’nın 9. Cilt 1. Sayısı Çıktı

5 Ekim 2023 Perşembe Sonpeygamber.info / Güncel


Online olarak yayınlanan uluslararası hakemli dergi Hadis ve Siyer Araştırmaları’nın 9. cilt 1. sayısı çıktı. Hakemli makaleler, kitap değerlendirmeleri, tercüme ve araştırma notlarına yer verilen derginin bu sayısında yer alan içerikler şunlar:

Makaleler:

Tahir Ayas - İstihrâc, İntihal, İkmal Arasında Bir Ön Söz: Ebû Nuaym’ın Müstahrec Mukaddimesinde Hâkim’in Belirsiz Tesiri

Hacı Mehmet Altuntaş - Ḳalâid: Hac Gerdanlığı

Dilek Tekin - Klasik Hadis Usulüne Göre Bir Hadis Nasıl İncelenir? -Bir Hadis Tahlili Örneği-

Halil Ortakcı & Ümit Eskin - Kureyş’in Habeşistan Elçiliğinden Hz. Peygamber’in Yemen Valiliğine: Abdullah b. Ebî Rebî‘a (ö. 35/656)

Tercüme:

Şuayip Seven - Hadis Kritiği Bakımından Müslüman Âlimler ile Oryantalistlerin Ortak Noktaları -İbnü’l-Cevzî’nin Hadis Uyduranlara Dair Kategorileri Bağlamında- - Albrecht Noth

Kitap Değerlendirmesi:

Abdullah Taha İmamoğlu - Al-Suyuṭī, A Polymath of The Mamlūk Period Proceedings of the themed day of the First Conference of the School of Mamlūk Studies - Antonella Ghersetti (editör)

Araştırma Notları:

Beyza Tuncay - Bir Metin Tahkîk Macerası

Yavuz Köktaş - Günah-Deprem İlişkisi

Genel yayın yönetmenliğini Doç. Dr. Fatma Kızıl’ın yürüttüğü Hadis ve Siyer Araştırmaları Dergisi, uluslararası alan indeksi Index Islamicus’ta taranan Hadis ve Siyer merkezli tek dergi olarak öne çıkıyor. İndeksteki üç hadis ihtisas dergisi arasından ise Türkiye merkezli tek dergi konumunda. Derginin tüm sayılarına ve içeriklere hadisvesiyer.info adresinden online olarak ulaşabilirsiniz.