Sonpeygamber.info
Peygamber'in İzinde Gündelik Hayat
 

İlk Ayetler: Uzak Durulacak İnsanlar

Hazreti Peygamber’e ilk inen ayetlerin onun için ne anlama geldiğini düşündünüz mü hiç? Önünde uzun ve güç bir yol varken her inen ayet nasıl elinden tutmuş, nasıl yolunu aydınlatmış olmalı.

Kişisel hayatında neleri değiştirmeliydi? Nasıl, ne zaman, ne kadar ibadet etmeliydi? Neyi, nasıl anlatmalıydı? Kimlerle, nasıl muhatap olmalıydı? Nereden başlamalıydı? Gelen tepkileri nasıl karşılamalıydı? Bunlar gibi acil cevap bekleyen onlarca soruyu bir bir halletmiş olmalı gelen her ayet.

Bizim gibi kendini Müslüman olarak bulan, yukarıdaki soruları ciddi ciddi sormaya başladığında yolun ortalarını bile geçmiş bulunanlar için bile aynı etkiyi yapar o ayetler.

Yolun ilk şartının okuma-yazma olduğunu öğrenirsiniz ilkin. (Alak 1; Kalem 1) Bu bizim sandığımız “okuma-yazma”dan ibaret olmadığından yepyeni bir yol açar önümüzde.

Bu “okuma”nın ilk ve en mühim adımı Rabbin ayetlerini okumaktır. Zamanla bilirsiniz ki bu evrende Rabbin ayeti olmayan hiçbir varlık yoktur ve okumamız gereken ilk ayet “insan”ın kendisidir.

“İnsan”ı okuma konusunda bize rehberlik eden ilk ayetlerden öğrendiğimize göre “insan ne zaman kendini kendisi için yeterli görür, Rabbinin yol göstermesine karşı müstağni kalırsa azmaya başlar.” (Alak 6–7) Bununla bilirsiniz ki bu yolun sizden daha en başta istediği şey Hak karşısında mutlak tevazudur.

Bu ayetler sadece kendimiz hakkında değil; bazı insan tipleri hakkında da uyarır bizi daha yolun başındayken. Bunlarla ilişkinin itaat ve boyun eğme şeklini almasını açık ve etkili bir dille yasaklar: Hakkı yalanlayanlar, sana yumuşak davranmak için senin de gevşek davranmanı isteyenler, çok yemin edenler, karakteri bozuk olanlar, gammazlar, söz taşıyanlar, hayra engel olanlar, sınır tanımayan saldırganlar, günaha dadanmış bir ömür sürenler, şerefsiz, kaba ve soysuz olanlar... (Kalem 8–13)

Bunlara uyma ve peşlerinden gitme konusunda bir takım sosyal gerekçelere (hatta zorunluluklara) dayalı mazeretler üretebileceğimizi de bilen Rabbimiz hemen arkasından o yolu da kapatır: “mal ve hanedan (nüfuz) sahibi olduğu için sakın onlara uymaya kalkma” (Kalem 14)

 

Yorumlar

 
Deniz EVREN YAVAŞ
Deniz EVREN YAVAŞ20.08.2013

Rabbim, bize akil vermiş oncelikle.Bu akli da dogru kullanabilme gucu nasip eylesin . Allah'ım tum muminlerin dualarini kabul, gunahlarini affeylesin insallah.S.a.v Peygamber Efendimiz:Müslümanlar digerlerine karsi tek yumruk gibidir".Buyurmuştur. Allahım bizi yolundan ayirmasin insallah.Amin.

20.08.2013

 

Deniz EVREN YAVAŞ
Deniz EVREN YAVAŞ20.08.2013

Amin

20.08.2013

 

LÜTFİYE MÜSLÜMANOĞLU
LÜTFİYE MÜSLÜMANOĞLU02.05.2013

RABBİM İNŞAALLAH CÜMLEMİZE AYETLERİNİ EN İYİ ŞEKİLDE OKUMAYI BİZLERE NASİP EDER. GERÇEK MANADA YAPILAN YANİ SİZİN BAHSETTİĞİNİZ ŞEKİLDE OKUMA VE TEFEKKÜR BİZİ DOSDOĞRU YOLA GÖTÜRECEKTİR.
RABBİM BİZLERİ DOSDOĞRU YOLUNA İLETSİN VE HİKMETİNE MAĞLUM EYLESİN.

02.05.2013

 

belkıs baylar
belkıs baylar28.04.2013

Sevgili hocam Rabbim önce kendi eksiklerimizi görmeyi ve düzeltebilmeyi nasib eder inşaallah.Allah razı olsun.

28.04.2013