Dosyalar
Şehirler Şehri Mekke
 

MEKKE NEW YORK MU OLUYOR?

 

MEKKE NEW YORK MU OLUYOR?

Hz. İbrahim’in inşası ve haccı ilan etmesinden bu yana yeryüzünde tevhid inancının merkezi olarak varlığını sürdüren Kâbe, göz göre göre kayboluyor.

Asırlardır her türlü doğal felakete hatta savaşlara direnen Kâbe, güç gösterisi yapanların zenginliğine mi yenik düşecek? Bundan birkaç yıl sonra, evet birkaç yıl sonra Allah’tan mağfiret dilemek ve Hz. Muhammed (sav)’in yaşadığı topraklara tanık olmak için Kâbe’ye akın eden hacı adayları artık çok farklı manzaralarla karşı karşıya kalacak.

Her geçen gün İslam mimarisi ve tarihinin sembol mekânlarından birinin yıkıma uğradığı Kutsal Topraklar'daki bu gidişatın artık daha yüksek sesle tartışılması gerektiği dile getiriliyor. 

YENİ MEKKE PROJESİ

Suudi Arabistan Kralı Abdullah’ın yönetiminde olan Suud Vakfı’nın planladığı ‘Yeni Mekke’ projesinin basına bildirilmesinin ardından İslam dünyasında uzun zamandır cılız da olsa kimi tartışmalar süregeliyor. İslamiyet’in merkezi Kâbe, gelecek yıllarda gökdelenlerin çevirdiği bir alanın içinde ufacık bir noktaya dönüşecek.  Yayınlanan proje maketlerine göre Harem’in çevresi gelecekte adeta ticaret merkezlerini andırıyor olacak. 

Şu anki manzarada ise Kâbe’nin dört bir yanı, vinçler ve yükselen beton bloklarla çevrilmiş durumda.

60 GÖKDELEN DİKİLECEK

Proje detaylarında 14 milyarlık 6 plan için 7 bine yakın binanın yıkılması öngörülüyor.

Ömer Dağı’nda devam eden düzleştirme çalışmaları ile 230 bin metrekarelik alana oteller, yerleşim birimleri, alışveriş merkezleri ve sosyal tesislerin yer alması planlanıyor. Bölgeye 30'ar katlı 60 gökdelen inşa edilecek. Burada en az 100 bin kişinin ikamet etmesi bekleniyor. Ayrıca Ömer Dağı’nın önünde bulunan Intercontinental ve Hilton otellerinin yıkılması planlanarak buranın hemen arkasında gökdelenlerin yükseleceği belirtiliyor.

MEKKE DEĞİŞİYOR

Projeler kapsamında Mekke'nin girişinden Ömer Dağı’na kadar uzanacak, 4 kilometrelik 80 metre genişliğinde 12 şeritlik Kral Abdülaziz Yolu da inşa edilecek. Ömer ve Kindama Dağı düzleştirilecek. Yol inşaatı için Mekke'nin girişinden itibaren yüzlerce bina yıkılıyor.

10 YIL SONRA KİMSE TANIYAMAYACAK

10 yıl içerisinde tamamlanması planlanan projeler bittiğinde Kâbe’nin çevresinin görüntüsü tamamen değişmiş olacak. Bu projelerin dışında Kindama Dağı çalışmaları kapsamında Kâbe'nin yanındaki Kraliyet Sarayı kompleksinin hemen arkasındaki tepede yine lüks oteller, alışveriş merkezleri kurulacak. Son yayınlanan proje resimleri ile  kutsal yapının Mekke’den ziyade  daha çok New York ya da Tokyo’da yer aldığı sanılacağı belirtiliyor. 

DÜNYANIN EN BÜYÜK SAATİ KÂBE’DE

Kâbe’nin çevresini lüks yaşamla yeniden inşa etmeyi adeta görev bilen yatırımcılar geçtiğimiz Ramazan ayında da dünyanın en büyük saat kulesinin açılışını yaptılar. Görenleri hayrete düşüren kule, Londra’daki Big Ben’den 6 kat daha büyük. Ayrıca Kraliyet Mekke Saat Kulesi Oteli kapsamında inşa edilen yapı, Dubai’deki Burj Khalifa (Burç Halife) gökdeleninden sonra dünyanın en uzun ikinci binası. Otelin çatı katına inşa edilen saatin tepesine yerleştirilen ve 30 kilometre öteden görülebilecek 21 bin adet beyaz ve yeşil LED ışık, 5 vakit namaz vaktini haber vermek için yanıp sönüyor.

KÂBE MANZARALI OTEL ODALARI!

Kâbe’nin etrafında özellikle son 20 yılda İslam mirasını hiçe sayarak yıkımlar gerçekleştirildi. Yaklaşık 115 milyar dolar yatırım yapıldı. Oteller ve alışveriş merkezleri ülke içinden ve dışından binlerce kişinin istihdam edilmesini sağladı. Bölgedeki emlak verilerine göre Kâbe manzaralı arsaların metrekaresi 80 bin dolar. Nüfusu 1.3 milyon olan Mekke,  Hac dönemi yaklaşık 4 milyon, dönem dışında 3 milyon Müslüman’a ev sahipliği yapıyor. Hac vazifesini yapmaya gelen farklı kültürdeki ve hizmet beklentisi içinde olan Müslümanlar; böylelikle yeni bir ekonomi alanı oluşturuyor. 


 

NELER YOK EDİLDİ?

Arkeologlardan edinilen bilgiye göre Suudi Arabistan’da 80 yıl içerisinde 300’e yakın İslami yapı buldozer ve dinamit kullanılarak yıkıldı. İşte bu yıkımlardan sadece bir kaçı;

  • Hz. Muhammed (sav)’in ilk eşi Hz Hatice’nin evi yıkılarak yerine abdesthane   yapıldı.
  • Hz. Muhammed (sav)’in en yakın dostu olarak bilinen Hz. Ebû Bekir’in evi yıkıldı. Yerine 1994 yılında, 1398 odalı, 31 katlı Hilton Oteli yapıldı.
  • Ebû Bekir Camisi’nin arazisine ATM makinaları yerleştirildi.
  • 1997 yılında yine aynı bölgeye Intercontinental Otel inşa edildi. Her odanın Kâbe manzaralı olduğu otelin 615 odası var.
  • Osmanlı İmparatorluğu döneminde Mekke’de kutsal toprakları korumak için yapılan 350 yıllık Ecyad Kalesi, Türkiye’nin sert tepkisine rağmen Suudi Arabistan yönetimi tarafından 3 Ocak 2002 günü buldozer kepçeleriyle yerle bir edildi. Yerine Zem Zem Towers  (Zem Zem Kuleleri) ve yine yüksek katlı lüks binalar yapıldı.
  • Medine’deki Mescid-i Nebevi'den dört mil uzaklıktaki 1.200 yıllık Seyyid İmam el Uraydi ibn Cafer Sâdık türbe ve camisi 13 Ağustos 2002 yılında dinamitle yıkılarak dümdüz edildi.
  • Ebu Kubeys Tepesi’nde bulunan 1200 yıllık Ebu Kubeys Camii’nin yerine Kraliyet Sarayı yapıldı. Saray Kâbe’ye bitişik inşa edildi.
  • Bu yıkımlar Hz. Muhammed (sav)’in doğduğu evin yerini tehdit etmeye kadar vardı. Suudi yönetiminin bu bölgeyi otopark olarak yenilemeyi düşündüğü iddia ediliyor. Hz. Muhammed (sav)’in doğduğu ev Kâbe’nin hemen yakınında, Mevlid Sokağında bulunuyor. Orijinal evin ne zamanda yıkıldığına dair net bir bilgi yok. Ancak orijinal evin yeri olduğu tahmin edilen bölgede 1957 yılında yukarıdaki fotoğrafta görülen bir kütüphane yapıldı.
  • Uhud ve Bedir savaşlarının yapıldığı tarihi mekânlar park arazisine çevrildi.
  • Osmanlı İmparatorluğu döneminde tavaf alanına yaptırılan ve Kâbe'ye saygıdan dolayı yükseklik olarak daha alçak seviyede tutulan revaklar Mekke Projesi kapsamında yıkıldı.

YIKIMLARIN GÜÇ KAYNAĞI

İngiltere’den Türkiye’ye, Güney Afrika’dan Cezayir’e, Filistin’den Amerika’ya kadar tüm Müslümanları rahatsız eden bu yıkımlar karşısında Suudi Arabistan yönetimi ve halkının duyarsız kalması yeni tartışmaları da beraberinde getirdi.

Bu yıkımların fikri arka planı ise Vahhabilik adı verilen bir tür İslam yorumuna (!) dayanmakta. Suudi Arabistan’ın Necd şehrinde  1744 yılında Muhammed bin Abdülvahab'ın öncülüğünde ortaya çıkan  Vahhabi mezhebine göre Hz. Muhammed (sav) döneminde varolmayan herşey yasaktır. Bu yasaklar mezarlara, türbelere kadar uzar ve mezarın değil var olması, yerinin belli olması bile haramdır.  İnanışa göre Peygamberlerin ve evliyanın mezarlarına türbe yaptırmak, Allah’tan başka şeylere tapınmaktır. Her türbe puthanedir. Suudi topraklarına egemen olan Vahhabilere göre bu tarihi yıkımlara karşı vicdani sorumluluk söz konusu bile değil.  

SÖZ SİZDE! YORUMLARINIZLA GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN!

Kutsal Topralar'daki söz konusu dönüşüm hakkındaki görüşlerinizi siz de yorumlarınız aracılığıyla bizimle paylaşın. Konuya yorumlarınızı eklemek ve görüşlerinizi dile getirerek katkıda bulunmak için lütfen tıklayın. 

(Sonpeygamber.info)

 

Yorumlar

 
hüseyin şenol
hüseyin şenol09.03.2013

en son teknoloji haremişerifte uygulansın ama haremişerifin dibinde değil en az beş kilometre dışına uygulansın haermişerife yürüyen bantlarla gelinip gidilsin haremişerifin cevresine pureje yapan üreten onayveren güzel oluyor diyen herkez sorumludur .allah islah etsin kalplerine nur insin.

09.03.2013

 

ÖZLEM APRA
ÖZLEM APRA18.07.2012

BEN ALEVİYİM ALEVİLER ALLAHA İNANMAZ NAMAZ KILMAZ DİYORLAR ORUÇ TUTUMAZ DİYORLAR HEPSİ YALAN EĞERKİ ALLAHA İNANLAR ŞU YUKARIDA YAZANI YAPIYORSA BEN İNANMAYAYIM. PEYGAMBERİMİZİN ALLAHIN ELÇİSİNİ EVİNİ YIKMAK NE DEMEK HELEKİ
O MÜBAREK GÖZLERİNİ AÇTIĞI EVİ KABEDEN YÜKSEK EV YAPILMAZ BU ALLAHA İSYANDIR LÜTFEN BU SAÇMALIĞI DURDURSUNLAR :(((((:(((

18.07.2012

 

Oğuzhan İşleyen
Oğuzhan İşleyen04.05.2012

Bence Mekkeyi Newyork yapamazlar özellikle Hz.Muhamed (s.a.v) 'in doğduğu

evi otopark yapamazlar yıkarlarsa savaşçıkar

04.05.2012

 

Mehmet GÖZÜTOK
Mehmet GÖZÜTOK21.01.2012

Bizler ekmege hürmet edip batıgımız yere asla koymayız. bizler Kuranı Kerim bulundugu oda da dıye ayaklarını uzatmayan bir Padişahın torunlarıyız. Günün Osmanlı Elcisine demişler ki Bakın insar doldurmaya başladı ikinci katı cıksanız daha iyi olur. Osmanlı elcisi demiş ki. Biz Ki Osmanlı 3 kıtaya hakimiz gücümüz kuvvetimiz yetmez ikinci katı cıkmaya. hürmettir efendiler. Biz Cennete girmek icin mi namaz kılıyoruz. ALLAH cc rızasını kazanmak icin degilmi. yoksa biz gözün bile hakkını veremezken. ben üzülüyorum. olmuyor. amac rant mı rıza kazanmak mı. guzel yerler olsun isterim ama KABE ye hürmetsizlik edilsin istemem. ben yakıstıramıyorum. yakıstırmadıgım ıcın Tavaf kısmının ikinci katına bile cıkmıyorum

21.01.2012

 

EhLiBEyt
EhLiBEyt03.01.2012

YAW BUNLAR YOK NEYMIS BUYUK BINALAR YAPACAGIZ YOK NEYMIS HZ MUHAMMED S.A.V. EVINI YIKACAKLARMIS KUTUPANE ICIN KABBE PEYGAMBER EFENDIMIZ S.A.V EVINI YIKARLARSA SAVAS CIKAR HATA BIR HADISTE SOYLE DER BUYUK BINALAR YAPILINCA SOKAKLAR KUCULUNCE ISTE OZAMAN KIYAMET ALAMETINDEN BIRISI DIR

03.01.2012

 

Lale Özcan
Lale Özcan18.11.2011

Bu ancak cehaletle açıklanacak bir durum. Osmanlı İmparatorluğu; Ertuğrul Gazi''nin, istirahat edeceği odada Yüce Kitabımız KUR''AN-I KERİM olması nedeniyle edeben uyumayıp, İBADET etmesi sonucu kurulmuştur.(Her şeyin en doğrusunu ALLAH-U TEALA bilir) Ecdadımız KUTSAL EMANETLER''in bulunduğu odayı temizledikten sonra, tozlarına bile hürmet göstermişlerdir. Suud Hükümetinin bu davranışlarıyla neye ulaşmayı hedeflediklerini! merak ediyorum. Güneş Batıdan Doğacak yakında....

18.11.2011

 

ibrahim
ibrahim18.11.2011

Haberi okuyunca şok oldum.Tarihte evlerinin sağlamlığına güvenenlerin başına gelenler bunlarında başına gelmesin.

18.11.2011

 

Fatih Ekmekci
Fatih Ekmekci18.11.2011

Son yıllardaki bu yıkım projeleri kutsal yerleri yok etme projesidir.Akılları sıra sindire sindire zarar vererek , parçala ve yok et taktiğini yine devreye sokmaktır.Ama bilmezler ki Kabe'yi kimin koruduğunu.Kendilerini dokunulmaz ve büyük görenler Allah(C.C.)'ın azabını görünce ne kadar aciz olduklarını anlayacaklar.Allah hepsine hidayet versin.

18.11.2011

 

huseyin savas
huseyin savas18.11.2011

Herseyde bir hayir vardir suudiler azacak ki karsiliginda hak ve adalet tecelli etsin..Bence ....eninde sonunda bir nevi birlesmis islam kooseyi kurulmasina yonetimin de mekke ve medinenin ozerk ve demokratik bir sekil ile yonetilmesine vesile olacaktir...........insallah

18.11.2011

 

Kamil
Kamil18.11.2011

Her sene Mekke'ye Hac için gelen hacıların sayısında muazzam artış var. Bu tür düzenlemeler yapılmak zorunda. Sağlık, barınma, güvenlik vs. gibi ciddi sorunlar, buradan yorum yazarak ayarlanmıyor. Arap yöneticilerin dikkat etmesi gereken Mübarek Beldenin kutsiyetine yakışmayan düzenlemelerden kaçınması. Yoksa, Mekke ova değil ki, az katlı oteller yaparak, bir de metro taşımacılığı yapılsın.

18.11.2011