Sonpeygamber.info
Peygamber'in İzinde Gündelik Hayat
 

Mutlu Olmak Zorunda mıyız?

Balzac meşhur eseri Goriot Baba'da iki kızının mutluluğu için tüm servetini ve nihayetinde kendi hayatını da feda eden cefakâr bir babayı tasvir eder. Adamcağız kızlarının mutlu olmasını o kadar çok istemektedir ki sırf onları mutlu edeceğini düşündüğü için evlilik dışı ilişkilerini dahi destekler ve kolaylaştırır. Burada bir roman tahlili yapacak değiliz. Asıl sorumuz şu: Mutlu olmak bu kadar önemli midir? İnsanlar mutlu olmak için mi yaşar ve hayatın bütün anlamı mutluluk mudur?

Cesur Yeni Dünya romanında Aldoux Huxley istikrar ve mutluluğun tartışılmaz, nihai amaç olması durumunda ortak aklın bile nerelere varabileceğini gösterir.

Mekke'de çok sevgili eşi Hatice (r.anha), çocukları, yolunda giden ticareti ve pek çok kişiyi kendisine hayran bırakan toplumsal prestiji ile huzur dolu bir hayata sahip olan Hazreti Peygamber'i üç yıl boyunca dağlarda inzivaya çeken sıkıntısı neydi? Vahiy gelip tüm toplumu kökünden sarsacak bir mesajla görevlendirildiğinde Efendimiz hangi yolu izledi? İnançların, ahlakın ve sosyal hayatın zulüm üzerine kurulu olduğu bir sistemde huzursuzluk çıkarmamak için sineye çekmek bir erdem olabilir mi? Dürüst olmak birilerinin huzurunu bozacaksa alacağımız tavır ne olmalıdır? "Huzur" bizi ilkeli ve erdemli yaşamaktan uzak tutacak kadar önemli bir erek midir? Yoksa biz kendi korkaklıklarımıza bir kılıf ve konforumuzdan vazgeçmemek için bir bahane mi arıyoruz? Bugün çeşitli kanallardan sürekli pompalanan "kişisel mutluluğumuzun paha biçilemez önemi" bizi ilkesiz, kuralsız, ben merkezli bir hayata sürüklemiyor mu?

Ha tabii bir de “Ne ile ve nasıl mutlu olursunuz?” diye sormak lazım. Yani mutlu olmanız için ne olması gerekiyor? Bu son soruya dürüstçe cevap verdiğinizde iki şeyden biri olacak: Eğer makul bir insansanız ya mutlu olmak için koştuğunuz şartlardan utanacaksınız veya aslında mutlu olmamanız için bir neden olmadığını göreceksiniz.

 

Yorumlar

 
baytar
baytar02.11.2015

Dünyevileşen zihinler mutluğu kaybetti...her geçen gün psikolojik travmalar-depresyonlarla boğuşur oldu...umudu hep bir sonraki atakta aradılar , ama gece başını yastığa koyduklarında gece yarılarına kadar uyuyamadılar...sabahları stresle yeniden güne başladılar ama hep bir yanları eksik kaldılar....ve eksik kalacaklar ...madde onları asla tetmin edemiyecek......manaya dönen-manaya önem veren akıl şifa bulur -huzur bulur....yeni dönem yazar çizer huzuru temeli olan Kur ana çok az baş vurdu...hep batı örneklerinden yola çıktı....huzurun temeli olan sabrı asla öğretemez oldu...sabrın temeli olan tevekülü asla öğretemez oldular....ve en önemliside duanın huzur olduğunu anlatamadılar....sonuç duadan sabırdan tevekülden uzak bir birey ortaya çıktı...bu birey kendini kaybetti.....Allah uyandırsın ...Allah yar ve yardımcımız olsun...

02.11.2015

 

nurcan aykut
nurcan aykut21.10.2015

Neşe nedir? Huzur nedir? Mutlu olmak nedir?Ciddiyet nedir?Sorumluluk nedir?Neden yaşamak lazım?Alah c.c ile aramdaki mesafem ne kadar? cevapları bulursak sanırım MUTLULUK.....

21.10.2015