Dosyalar
Hz. Peygamber ve Çocuk
 

Radyoda Asr-ı Saadet VarDiyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Peygamberimiz ve Çocuk” temasıyla düzenlenen 2020 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası etkinliklerinin tanıtım toplantısına katıldı. Erbaş, konuşmasında 160 bölümlük radyo tiyatrosu ile Peygamber Efendimiz’in hayatını konu alan bir çizgi filmin müjdesini verdi.

Konuşmasına tarihi ve ilmi derinliğe aşina bir nesil inşa edilmesi gerektiğini belirterek başlayan Erbaş, şunları söyledi:

“Açıkça ifade etmeliyim ki çocukların ötelendiği, ihmale ve istismara maruz kaldığı, temel haklarından mahrum edildiği, hatta sadece kız evlat olduğundan dolayı ayrıma tabi tutulduğu bir çağ, merhamet ve insanlık sınavını kaybetmiştir. Ayeti Kerime’yi hatırlayalım. Mekke döneminde onlardan birisine bir kız çocuğu haberi verildiği zaman yüzü utançtan simsiyah kesiliyordu. Yani biz o çağa, cahiliye çağı diyoruz da bugün aynı anlayışı taşıyan insanları nasıl affedebiliriz? Aynı cahiliyeyi, o duyguyu demek ki 14 küsur asır sonraya taşıyabilen insanlar hâlâ var. Bu çağa nasıl merhamet çağı diyebiliriz?”

Tehdit ve tehlikelerden çocukların korunmasının ve istismarların önüne geçilmesinin eğitimden emniyete, sivil toplumdan medyaya birlikte çalışmayı zorunlu kıldığını anlatan Erbaş, “Unutmayalım ki manevi değerler ve toplumsal ahlak hiçe sayılarak yapılan yayınlar nesillerin ve milletlerin geleceğini ciddi derecede olumsuz etkilemektedir. Söz konusu yayınların kitlelerce alıcı bulması, onların doğru olduğunu göstermeyeceği gibi sorumlularına da haklı bir bahane sunmaz” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı, Peygamber Efendimiz’in hayatını anlatan TRT destekli bir çizgi film hazırlandığını söyleyerek, konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“Peygamber Efendimiz’i anlamak ve onun güzide ashabını tanımak amacıyla hazırladığımız, ‘Karanlıktan Aydınlığa Asr-ı Saadet’ ismiyle radyo tiyatrosu, ülkemizde bir ilk olarak bu hafta dinleyicileriyle buluşmaya başlayacaktır. 160 bölümden oluşan Asr-ı Saadet radyo tiyatrosu 27 Ekim Salı gününden itibaren Diyanet Radyo ve Diyanet Risalet Radyo’da yayına girecektir. İnşallah, dünyada bir benzeri olmayan bu çalışma, TRT’nin desteğiyle çocuklarımız için çizgi film formatında da hazırlanacak ve televizyon çekimleri yapılacaktır.”

  • radyo, tiyatro, islam, asrı saadet, siyer
 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.