Sonpeygamber.info
Ramazan Günlüğü
 

Ramazan Okulu

İslam Ansiklopedisi'nin "Ramazan" maddesinde aktarıldığına göre Rasûl-i Ekrem (sav), “mübarek bir ay” olarak nitelendirdiği Ramazan ayı girdiğinde cennet kapılarının açılıp cehennem kapılarının kapandığını ve şeytanların bağlandığını, inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutan kişinin geçmiş günahlarının bağışlanacağını haber vermektedir.

İşte Ramazan'ın bu üstünlükleridir onu bir okul yapan. İradelerimizi sağlamlaştırmayı, bu sayede arınarak takvaya ulaşmayı kolaylaştıran bir okul.

Mehmet Görmez Hocamızın deyişiyle "Bu mektebin gayesi rahmettir, mağfirettir, arınmaktır, takvadır; insana, eğitilmiş ve beşerî arzularının egemenliğinden kurtulmuş hür bir irade kazandırmaktır. Bu mektepte sahurun bereketi, mukabelenin sevabı, iftarın sevinci, neşesi ve coşkusu, teravihin rahatı, teheccüdün güzelliği, ibadetin manevi hazzı, imsak ve sabır, oruç ibadetinin himayesi, gündüzün sıyamı gecenin kıyamı vardır. Kendimizi camide ibadete vakfettiğimiz itikâf; kadrimizi yücelten Kadir Gecesi vardır."

 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.