Dosyalar
Hz. Peygamber ve Çocuk
 

Ramazan'da Haremeyn İftarlarıDünyanın peşinde biteviye koşup dururken her yıl tekrar tekrar gelerek ruhumuza nefes aldırır Ramazan. O gelince insan-ı kâmil olma yolunda üç temel şart olan az yemek, az uyumak ve az konuşmayı bir aylığına da olsa yaşamış oluruz. Belki de bu sebepledir müminin Ramazan'dan önceki haliyle sonraki halinin bir olmayacağı müjdesi.

İslam Ansiklopedisi'nin "Ramazan" maddesinde aktarıldığına göre Rasûl-i Ekrem (sav), mübarek bir ay” olarak nitelendirdiği Ramazan ayı girdiğinde cennet kapılarının açılıp cehennem kapılarının kapandığını ve şeytanların bağlandığını, inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutan kişinin geçmiş günahlarının bağışlanacağını haber vermektedir. Böylece zamanın kutsallığı destekçimiz olur. Hele bir de Haremeyn'deyseniz buna mekânın kutsallığı da eklenir, yardım iki misline çıkar.

Gökten yere bir lütuf olan Ramazan iklimi, yerin kalbi olan Mekke'nin ve insanlığın en kıymetlisini bağrında saklayan Medine'nin ruhuyla birleşince bir başka insan olur, iç dünyanızın genişliğine, kalbinizin rikkatine, ibadetlerden aldığınız hazza şaşar; durur seyredersiniz mümin halinizi. 

Ramazan'da umredeyseniz odağınız hiç dağılmaz, isteseniz de sınırları aşamazsınız. Ramazan Umreleri oruçla hafifleyen ruhların Kâbe’yle yükselişidir. Açlığın kazanımı olan arınmanın mukaddes beldelerin atmosferi ile hesapsız bir şekilde çoğaltılmasıdır. 

Burada hiyerarşiler kaybolmuş, tüm insan kardeşlerinizle bir olmuşsunuzdur. Açlığın bütün statüleri yok eden birleştiriciliği iftara yakın saatlerde yeryüzünün müminleriyle tamamen aynı kılar sizi.

Korunmuş hayatlarınızda aynı kareye girmeniz neredeyse imkânsız olan her tür insanla aynı sofrada, aynı safta yan yana durursunuz. Renkleri, kokuları, dilleri, alışkanlıkları çeşit çeşit bu insanların her biri bir başka yanınızı terbiye eder. Nefsiniz baş eğer, kibriniz yer ile yeksan olur.

-Çok şükür ki- iftar saatiyle namaz saatini birleştiren Rabbimiz, Harem'in iftar sofralarının sadeliğindeki lezzet ve haşmeti yaşatır size. Bu büyük bir ikramdır. Çevrenizdeki binlerce kişinin elindeki bir kaç parça şeyi ezanla kamet arasında bir iki kişiye olsun ikram edebilmek için neredeyse kendi orucunu bozmaya vakit bulamadığına şahit olursunuz. Bu öyle bir andır ki açlığın ve susuzluğun baskısı, vermenin ve paylaşmanın coşkusundan çok geride kalmıştır. Çünkü paylaşmak çoğalmaktır. 

Efendimiz’in bir oruçluya iftar ettirenin oruçlunun sevabı kadar sevap kazanacağı müjdesinin tesiriyle olsa gerek İslam Dünyası'nda her coğrafya, kendine mahsus iftar sofraları geleneği kurmuştur. Ama hangisi Mekke ve Medine'nin sofraları gibi ihtişamlıdır ki? İkindi namazından sonra serilmeye başlayan muşambalar yavaş yavaş donanır, ama akşam ezanı okunduktan beş dakika sonra hepsi toplanır, temizlenir ve namaza durulur. Bu, milyonlarca kişilik, dünyanın en büyük, en lezzetli üstelik bedava lokantasıdır. Bu, yemeklerin değil, yedirmek için insanların kapışıldığı bir sofradır. Sadece orada yaşayanların değil, dünyanın her yerinden imkân bulanların bu milyonlara verilen iftarda küçük bir yere sofra açıp birkaç kişiyi doyurabilmek için yıl boyunca uğraştığı bir hayır yarışıdır. Alma değil, verme yarışıdır bu. Mescidin civarında her yerin bir sahibi vardır ve her sofra sahibi kendine göre bir sofra hazırlar.

Eğer mescidin içindeyseniz iftar menünüz dukkalı (bir tür baharat karışımı) yoğurt, ekmek, zemzem, hurma ve çaydır. Fakat mescidin dışındaysanız aklınıza gelebilecek her şey ikram edilebilir size. Dünyanın her yerinden çeşit çeşit tatların her akşam bir diğeri düşer payınıza.

Mescidin içinde de dışında da kahve ve hurma ikramı sınırsızdır. Ve bütün bunlar beş dakika içinde olur biter. Böylece gerçekten acıkmışsanız her şeyin ne kadar lezzetli ve doymanın ne kadar basit olduğunu da görürsünüz; yemek için yaşamanın anlamsızlığını bizzat yaşayarak tecrübe edersiniz.

Bedenlerin ihtiyacı karşılanmış sıra ruhlara gelmiştir. Vakit namazlarının, teravihlerin, teheccüdlerin hiç acele etmeden suhuletle kılınışını, okunan Kur'ân'ın bir nehir gibi çağıl çağıl iliklerinize işlemesini bir kere yaşadınız mı başka yerdeki her Ramazan biraz boşuna geçiriliyor gibi gelir.

  • haremeyn, iftar, oruç, ramazan, mekke, medine, umre, kabe, fatma bayram, müjde
 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.