Sonpeygamber.info
Bir Hadis Bir Yorum
 

Şimdi Öl/ Ol Ayakta!


                                      

                                         “Namaz Dinin Direğidir.”

 

Hayatın uzanıp gitmesiyse zaman, zamanın ayağa kalkmasıdır namaz. Hayatın direğidir. Verilen kısıtlı sürede olmanın, olgunlaşmanın durakları. Duruşları belirleyen duraksamaları.

Zamanı Yaratan’la bölüşmek istersen kalk ayağa. Değerlere eğil sonra. Daha da eğil. Yalnızca O’nun karşısında… Dosdoğru olmaktır eğilmek…İşte tam böyle.

Akışa birkaç kere dur demek. Durdurmak geçeni. Hayır demek. Kendi istediğin gibi geçmeyeceksin öyle gelişi güzel. Benim istediğim gibi geçeceksin demek. Hayatı öncesinde ve sonrasında  Allah’la  değerlendirerek yaşamak için.  Namaz…

Zamanı böldüğünde onu durdurma imkânını elde edersin. Paşa gönlü bilir. İsterse durmasın. Umurunda olmaz artık senin. Zamanı tutuklamışsındır bir namazlık üstünde. Varsa cesareti geçsin. İyi bir şey yapıyorken öyle geçip gidemez o. O da O’nun kuludur.

Zamanı böldüğünde onu durdurma imkânını elde edersin. Paşa gönlü bilir. İsterse durmasın. Umurunda olmaz artık senin. Zamanı tutuklamışsındır bir namazlık üstünde. Varsa cesareti geçsin. İyi bir şey yapıyorken öyle geçip gidemez o. O da O’nun kuludur.  İyiliği sever. Olması için acele eder. Gerçekleşinceye kadar sıkılmadan bekler. Vallahi… İyiliğe harcandığında kalır. Hem de en geçmeyecek geleceklere. Yarınlara…Yarından sonralara…

Namaza durur zaman da… Tren durur, vapur kıyıda çırpınmaz, deniz dalgasızdır, martılar uykuda, karıncalar hazır olda, kargalar ciddi, ambulanslar sessiz şifada, sokaklar boş, trafik akıcı, müşteri yok, misafir yok, çocuklar tok, cüzdan dolu, ev sıcak, baca dumanlı, gök mutludur  namaz sırasında. Dünya, içindeki herşeyi uyutmuş bir beşik gibi sallanmaktadır. Bir sen kalmışsındır böylesine ayakta. Seccaden uçuşa hazırlanmaktadır. Ya da merdiven gibi basamaklanmaktadır yukarı doğru…

Herşeyiyle arkanda kalır dünya. Bırak korna seslerini, paranın kirini, faturanın acımasızlığını, insanın hayvanlığını, vitrinlerin davetini, ekranların çığırtkanlığını, beklentileri, borçlarını, alacaklı olduğunu, ne yiyeceğini unut bir an. Sorumluluklarına daha iyi dönmek içindir bu. Daha akıllıca dönmek içindir bu gidiş… Seni sana unutturan hayatı at bir süreliğine arkana.

Şimdi öl ayakta!

Yorma böyle kendini bu kadar da…Kıyamına sarıl. Temiz bir toprak parçası gibi serdiğin seccadene düşmekten çekinme öyle…Hayat yordu işte seni. Dinlen biraz.

Bütün olumsuzlukların uzağına düş. Alnın yere vurulsun. Şimdi ol sen ayakta…

Kaç kez gerçekten kıyama durdun sahi?

Ayağa kalkmak iyi ve güzel olmaya karar vermektir. İyilik adına sorumluluk almaktır. Yozlaşmaya baş kaldırmaktır. Kötülüklere ayaklanmak, isyan çıkarmaktır. Başını kaldırıp O’na bakmaktır.

Kıyamda durabilmek güç. Eğmek ister huyu. Önünde eğilinecek değerler ister baş dediğin. Ve ten…Yorgundur tinsel ağırlığından. Kapanmak ister önünde hakiki Üstünlüğün…

Yorma böyle kendini bu kadar da…Kıyamına sarıl. Temiz bir toprak parçası gibi serdiğin seccadene düşmekten çekinme öyle…Hayat yordu işte seni. Dinlen biraz.

 

 

 

Yorumlar

 
zehra kavak
zehra kavak15.08.2012

namaz öyle bir şey allahın huzuruna çıkıp onunla konuşmak ve namaz öyle birşeyki bütün mutsuzluğun unutturacak kadar güzel ve namaz öyle bir şeyki aklındaki herşeyi yok edip sadece hz muhammedi düşünmektir. v e sizlerdende allah razı olsunkii bize böyle şeyleri anlattıp bizim doğru yola illetmek

15.08.2012

 

nilgün kızılaslan
nilgün kızılaslan29.01.2012

Allah razı olsun; uyandıran,tadına vardıran,keyfini artıran,gönlü doyuran yazınız için.
Yolunuz açık olsun.

29.01.2012

 

Emin Atalay
Emin Atalay24.01.2012

Aman Allah'ım, aman Allah'ım! Ayşe Hanım kardeşim, ne güzel, ne müthiş ifadeler bunlar. Maşaallah, barekallah! Ne desem, ne yazsam inanın azdır, az kalacaktır, yazınızın yanında... O namaz'ı hiç böyle canlı görmemiş, diri düşünmemiştim. Yıllardır da namaz kıldığım/ız halde, hiç böyle bakmamıştım namaza... Diri, dipdiri bir namaz. Dirilten bir namaz.
Söyleyecek çok şey var ama şairin dediği gibi söyleyememekten "ne kadar bizarım"... Kaleminize sağlık... Aklınız, diliniz, eliniz dert görmesin, cennet görsün inşaallah.
Rabbim bana da yazıyı okuduğum haz'la namaz kılmayı nasip etsin. Amin Ya Muin!
Emin Atalay

24.01.2012