Dosyalar
Hz. Peygamber ve Çocuk
 

Siyer Atölyesi 2012: ''Türkiye'de Çocuklara Yönelik Siyer Çalışmaları''

9 Nisan 2012 Pazartesi Akademik / Siyer Atölyesi


 

Sonpeygamber.info Siyer Atölyesi, 2012 yılında “Türkiye’de Çocuklara Yönelik Siyer Çalışmaları”nı masaya yatırıyor. 21 Nisan Cumartesi ve 22 Nisan Pazar günleri Meridyen Derneği’nde gerçekleştirilecek atölye toplantısı, alanında uzman akademisyen ve pedagogların katılımıyla gerçekleşecek.

Atölye programı ve detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

NOT: Katılım kontenjanları dolmuştur. 

Siyer Atölyesi

Meridyen Destek Derneği tarafından Sonpeygamber.info projesi kapsamında düzenlenen Siyer Atölyesi, siyer sahasında yapılan çalışmaların seyrini ve alana dair temel sorunları disiplinlerarası bir perspektifle  tartışmak, değerlendirmek ve teklifler sunmak amaçlarını taşıyor.

Her yıl gerçekleştirilmesi hedeflenen atölye çalışmasının ilk adımı 2008 yılındaki istişare toplantısı ile atılmış, müzakareler sonucunda Siyer Atölyesi’nin öncelikli amacı, gerek Türkiye’de gerekse dünyada tür ve nicelik olarak hızla artan siyer literatürünü tüm yönleriyle değerlendirmek suretiyle siyer çalışmalarına katkıda bulunmak ve yeni siyer çalışmalarına yön vermek olarak belirlenmişti.

İlk toplantısı 2009 yılı Nisan ayında yapılan atölye projesi, birinci yılında “Cumhuriyet Devri Türkçe Akademik Siyer Literatürü Değerlendirmesi”, 2010 yılında “Siyer-Edebiyat İlişkisi”, 2011 yılında “Türkiye’de Popüler Siyer Çalışmaları” başlıklarıyla gerçekleştirildi. Her yıl farklı kadro ve temalarla organize edilmesi planlanan atölye çalışmasının 2012 yılı çalışma başlığı ise “Türkiye’de Çocuklara Yönelik Siyer Çalışmaları” olarak belirlendi.

Siyer Atölyesi kapsamında organize edilen oturumlarda akademisyen, yazar ve yayıncılar başta olmak üzere konunun ilgilisi pek çok isim Meridyen Destek Derneği çatısı altında bir araya geliyor. Toplantılarda sunulan ve müzakere edilen tebliğler ise Meridyen Kitaplığı’nca yayımlanıyor.