Dosyalar
Hz. Peygamber ve Çocuk
 

Siyer Atölyesi Hakkında

13 Ocak 2014 Pazartesi Akademik / Siyer Atölyesi


-Amaç-

“Siyer Atölyesi”  Meridyen Destek Derneği tarafından Sonpeygamber.info projesi kapsamında, siyer sahasında yapılan çalışmaların seyrini ve alana dair temel sorunları disiplinlerarası bir perspektifle  tartışmak, değerlendirmek ve teklifler sunmak amacıyla tesis edildi.

 

-Kuruluş-

Sonpeygamber.info’nun her sene gerçekleştirmeyi hedeflediği düzenli faaliyetlerinden birini teşkil eden “Siyer Atölyesi” için ilk adım, 2008 yılında gerçekleştirilen genişletilmiş istişare toplantısı ile atıldı. Toplantı sonucunda Siyer Atölyesi’nin öncelikli amacı gerek Türkiye’de gerekse dünyada tür ve nicelik olarak hızla artan siyer literatürünü değerlendirmek ve bu sahanın günümüzdeki ihtiyaçlarına dikkat çekmek suretiyle, Türkiye ve dünyadaki siyer çalışmalarına katkıda bulunmak ve yeni siyer çalışmalarına yön vermek olarak belirlendi.

 

-Toplantılar-

Atölye projesinin ilk toplantısı 2009 yılı Nisan ayında İstanbul’da “Cumhuriyet Devri Türkçe Akademik Siyer Literatürü Değerlendirmesi” başlığıyla gerçekleştirildi. Her yıl farklı kadro ve temalarla organize edilmesi planlanan atölye çalışmasının 2010 yılı çalışma başlığı “Siyer-Edebiyat İlişkisi” idi. 2011 yılında organize edilen çalıştayın teması ise “Türkiye’de Popüler Siyer Çalışmaları” olarak, 2012 yılında ise "Türkiye'de Çocuklara Yönelik Siyer Çalışmaları" çalışma başlığı belirlendi.

 

Proje kapsamında organize edilen oturumlarda akademisyen, yazar ve yayıncılar başta olmak üzere konunun ilgilisi pek çok isim bir araya geldi. Toplantılarda sunulan ve müzakere edilen tebliğler ayrıca bir araya getirilerek Meridyen Kitaplığı’nca yayımlandı. Siyer atölyesinin toplantı, yayın ve sonuç raporları hakkında detaylı bilgileri aşağıdaki başlıklar aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

 

İLGİLİ BAŞLIKLAR

-Toplantılar-

2009 Yılı Siyer Atölyesi: Cumhuriyet Devri Akademik Siyer Literatürü

2010 Yılı Siyer Atölyesi: Siyer-Edebiyat İlişkisi

2011 Yılı Siyer Atölyesi: Türkiye’de Popüler Siyer Çalışmaları

—2012 Yılı Siyer Atölyesi: Türkiye'de Çocuklara Yönelik Siyer Çalışmaları

 

 

-Sonuç Raporları-

 

2009 Yılı Sonuç Raporu

2010 Yılı Sonuç Raporu

 

-Yayınlar-

 

Cumhuriyet Devri Akademik Siyer Literatürü (Tebliğler Kitabı, 2009)

Cumhuriyet Devri Akademik Siyer Çalışmaları Katalogu (2009)

Siyer-Edebiyat İlişkisi (2010)