Dosyalar
Hz. Peygamber ve Çocuk
 

TemsilciHer şeyiyle sizden farklı olan insanlarla bir arada olduğunuzda gerçekten kendiniz gibi davranabilir misiniz? Yeme içme biçiminden kullandığı kelimelere, evlilik anlayışından tatilini nasıl geçirdiğine varıncaya kadar tüm hayat tarzıyla sizden farklı olan birileriyle birlikteyken... Üstelik de siz (onların veya sizin veya hepinizin gözünde) geçmişte kalanı, ‘geri’ olanı, eskiyi temsil ediyorsanız bir telaşa kapılıp ‘bakın ben de iyi, yeni, güzel şeylerden anlarım, benim de cicilerim var’ yarışına girer misiniz? (Bu sergilemenin illa maddi şeylerle olması gerekmez. Muhatabınız nazarında prim yapacak neyimiz varsa sergileriz. Ben de sinemadan anlarım, ben de her tür müziği dinlerim, ben de seyahat ederim, o kitabı ben de okudum vesaire vesaire.)

Elbette çoğumuz bunu şahsımız adına değil, temsil ettiğimiz dünya adına yaparız.(!) O an beraber olduğumuz kişinin sahip olduğu, önemsediği, ilgi duyduğu şeylerle biz de ilgili olduğumuzu ortaya koyabilirsek onun nazarında bir yer edineceğimizi sanırız. Oysa bu kadar dünyevileşmiş, maddileşmiş, bedenselleşmiş bir dünyaya ne kadar gayret edersek edelim tam uyum -çok şükür ki- imkânsızdır. Ahiret kaygısından kurtulmadıkça tam bir dünya ehli olunmaz.

Kaldı ki kendilerine benzedikçe saygı ve kabul göreceğimizi sandığımız o insanların kendilerinin kötü bir kopyasına değil, hiç tanımadıkları bir dünyanın (sünnet üzere yaşanan İslam) iyi bir temsilcisine ihtiyaçları var. Roger de Pasquier'in bir yazsında dediği gibi: “İslam'ın modern dünyayı rahatsız eden taraflarını -ki bunlar birkaç tanedir- çıkarırsanız İslam modern dünyaya alternatif olmaktan çıkar.”

İşte bu nedenle Allah'ın Kitabına Rasûl (sav)’ünün Sünnetine sımsıkı sarılmış bir Müslümanın (‘Nerede, nerede’ dediğinizi duyar gibiyim) ilk önce düzeltmesi gereken yer kafasının içidir. Bütün değer yargılarını, heveslerini, onay görmek (rızasını almak) istediği kişileri, bunu nasıl yapacağını, en küçük detaylara varıncaya kadar günlük zevklerini gözden geçirmek zorundadır. Aslında sadece değer yargılarını düzenlediğinde hepsi kendiliğinden düzene girecektir.

  • temsilci, fatma bayram, gelenek, kur'an, sünnet, hz. peygamber, Roger de Pasquier
 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.