Sonpeygamber.info
Sonpeygamber.info Etkinlikleri
 

Sempozyuma Anlamlı Açılış

Sonpeygamber.info Projesi kapsamında Hz. Peygamber'in günümüzde nasıl daha iyi anlatılabileceğine dair bugüne dek çok yönlü faaliyetlere imza atan Meridyen Derneği, bu ufuktaki akademik çalışmalarına bir yenisini daha ekledi.  
“Türkiye'de Tüm Yönleri ile Siyer Çalışmaları” başlıklı uluslararası sempozyum, 9 Nisan 2015 akşamı saat 19.30’da, Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde Sayın Sare Davutoğlu’nun katılımlarıyla açıldı.

Sare Davutoğlu “Açılış Konferansı”nın öncesinde F. Zehra Durmuş’un “Sîretin Sûreti” başlıklı tezhip sergisinin açılışını yaptı. Eserler arasında İsm-i Nebîler, ayet-i kerimeler ve hilye-i şerifeler bulunan sergi 12 Nisan 2015 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Serginin ardından konuklar, sempozyumun yapılacağı Avrasya Salonu’na geçti. Sempozyum “Açılış Konferansı” Fatih Camii imam-hatibi Bünyamin Topçuoğlu’nun Kur’ân tilaveti ile başladı. Açılış merasiminde önemli bir konuşma yapan Sare Davutoğlu, Meridyen Derneği’nin çalışmalarından yola çıkarak bugün siyer alanında faaliyet gösteren bütün organizasyonların temel hedefinin  “O’nun ahlakını, farklı unsurlar arasında ortaya koyduğu dengeyi, birlikte yaşama hukukunun temel prensiplerini bizlere en güzel şekilde anlatmaya çalışmak” ve “günümüzde tüm dünyada kimseyi ötekileştirmeden muhabbeti yaymak” olması gerektiğinin altını çizdi.

Protokol konuşmalarının ardından “Türkiye'de Tüm Yönleri ile Siyer Çalışmaları” sempozyumunun “Açılış Konferansı” başladı. Konferansta Prof. Dr. Hayrettin Karaman, Prof. Dr. Mustafa Fayda, Dr. Jonathan A.C. Brown ve Joe Bradford söz aldı. Prof. Dr. Hayrettin Karaman, Sonpeygamber.info gibi kuruluşların ilk vazifesinin rahmet mesajını insanlığa ulaştırmak olduğunu söyledi. Toplantı boyunca ortaya konan fikirlerde şu noktaların altı çizildi: "Güzel ahlak, en büyük sünnettir. Bizdeki eksiklik, hayatımızda Rasûlullah (sav)'ın ahlakının eksikliğidir. Hz. Peygamber’i unutmak, çok şeyi unutmaktır, kendimizi de Allah’ı da unutmaktır. Öncelikle O'nun hakkındaki önyargıları ve yanlış bilgileri düzelterek O'nu anlatmalıyız… Dünyadaki bütün insanlara Hz. Peygamber'i anlatırken ilk olarak “O bizim örneğimizdir” demeliyiz. O sadece Müslümanların lideri değildir; tüm insanların da lider anlayışı O'nu gösterir..." 

 

“Türkiye'de Tüm Yönleri ile Siyer Çalışmaları Sempozyumu” 10-11-12 Nisan tarihlerinde Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşti.

 

 

 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.