Dosyalar
Hz. Peygamber ve Çocuk
 

VIII. Hadis ve Siret Araştırma Ödülleri Sahiplerini Buldu

15 Kasım 2019 Cuma Akademik / Hadis ve Siyer Ödülleri


Meridyen Derneği, 2007 yılında kurulan ve Hz. Peygamber hakkındaki akademik birikimin topluma taşınması konusunda köprü olma misyonuyla hareket eden Sonpeygamber.info projesinden sonra  bugün Hadis ve Siyer Araştırmaları Merkezi çatısı altında bir çok projeyi hayata geçirmeye devam ediyor. Hadis ve Sîret alanlarında ülkemizde yapılan bilimsel çalışmalara destek sağlamak amacıyla periyodik olarak düzenlenmesi planlanan “Hadis ve Sîret Araştırmaları Yarışması”nın bu yıl sekizincisi gerçekleştirildi.


VIII. Hadis ve Sîret Araştırmaları Ödül Töreni14 Kasım 2019 Perşembe günü saat 19.30’da Sepetçiler Kasrı’nda gerçekleştirildi. 

Tören, Eyüp Sultan Camii İmamı Erhan Mete’nin Kur’ân-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Ardından Meridyen Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Melike Koç selamlama konuşması için sahneye davet edildi. Konuşmasında, Meridyen Derneği’nin sosyal bilimler alanındaki çalışmaları desteklemek adına bir yandan akademik destek bursları verirken diğer yandan münazara kulübü, kısa film atölyesi, okuma kulübü gibi çalışmalarla gençlerin zihin ve düşünce dünyalarını zenginleştirmeyi hedeflediğini anlatan Koç, derneğin İngilizce, Almanca, Fransızca ve Rusça olmak üzere 5 dilde internet yayıncılığı yapan sonpeygamber.info web portalı ile siyer atölyeleri, sempozyumlar, yuvarlak masa toplantıları, Sireti Surette Görmek çalıştaylar serisi, Hadis ve Siyer Araştırmaları Dergisi ve altyapı hazırlıkları halen devam eden Hadis Veritabanı gibi çalışmalarından da söz etti.     

Melike Koç konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “2007 yılında başlangıcını yaptığımız Hadis ve Sîret Araştırmaları Yarışması ile bugüne dek 30’dan fazla araştırmacıyı, ilim insanını desteklemiş bulunmaktayız. Yaklaşık 12 yıllık bu süreç hakkında da bazı önemli noktaları sizlerle paylaşmak isterim. İlim dünyamızdan aldığımız geri dönüşler itibariyle şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki Hadis ve Sîret Araştırmaları Ödülleri artık bir akademik referans haline gelmiştir. Nitekim yola çıktığımız günden beri yarışmanın ilmî kıstaslar çerçevesinde sürdürülmesi için kurum olarak azami gayret gösterdik ve bundan sonra da göstermeye devam edeceğiz. Öte yandan her geçen yıl yarışmaya yapılan başvurularda hem nicelik hem nitelik açısından ciddi bir artış söz konusu olmuştur. Bu hususlar itibariyle, “hayırda yarışmak” düsturunca başlattığımız projenin hadis ve siret araştırmaları sahasına sağlamış olduğu pozitif katkıyı sürdürülebilir kılmak bundan sonraki en önemli gayelerimizden biri olacaktır.”

Program, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı’nın selamlama konuşmasıyla devam etti. Konuşmasında, İslam'ın ana kaynağının Kur'ân olduğunu ve hadisleri anlamadan Kur'ân'ı anlamamızın mümkün olmayacağını belirten Maşalı, hadis ve siyer alanında yapılan böylesi samimi çalışmaların önemine dikkat çekti. 

Bu yıl sekizincisi düzenlenen Hadis ve Sîret Araştırmaları Ödülleri’nde makale, yüksek lisans ve doktora kategorilerinde yarışmaya başvuran adayların eserleri, Prof. Dr. Adnan Demircan, Prof. Dr. Adem Apak, Prof. Dr. Yavuz Ünal ve Prof. Dr. Zekeriya Güler gibi alanlarında yetkin isimlerden oluşan jüri tarafından değerlendirildi.

Yapılan değerlendirmeler sonucu, Hadis ve Siret Araştırmaları Yarışması’nın bu yılki doktora kategorisi birincilik ödülünü iki isim paylaştı. Mustafa Celil Altuntaş ile Fatma Betül Altıntaş doktora ödülüne layık görüldü.

Hadis ve Sîret Araştırmaları Yarışması'nın yüksek lisans kategorisinde, birincilik ödülüne hak kazanan Ali Yücel’e ödülünü İstanbul Müftüsü Mehmet Emin Maşalı verdi.

Hadis ve Sîret Araştırmaları Yarışması'nın makale kategorisinde birincilik ödülü ise Suat Koca'ya verildi. 

Meridyen Derneği tarafından, ilmî hayatını Hz. Peygamber’i anlamaya ve anlatmaya adamış kimselere vefa duygularını dile getirmek amacıyla takdim edilen Hadis ve Sîrete Hizmet Onur Ödülünün sahibi, araştırma ödüllerinden farklı olarak, hadis ve siyer alanındaki akademisyenlerin ve hocaların önerileriyle belirlendi. Sunulan teklifler ve yapılan değerlendirmelerin neticesi olarak, Hadis ve Sîrete Hizmet Onur Ödülü, Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma’ya takdim edildi.

Tören, Grup Neva’nın musiki dinletisi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.