Dosyalar
Hz. Peygamber ve Çocuk
 

X. Hadis ve Siyer Araştırmaları Ödülleri Sahiplerini Buldu

24 Kasım 2023 Cuma Sonpeygamber.info / Güncel


X. Hadis ve Siyer Araştırmaları Ödülleri, 23 Kasım Perşembe akşamı Rami Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu.

Meridyen Derneği tarafından 2008’den beri düzenlenen, hadis ve siyer alanlarında yapılan nitelikli akademik çalışmaları teşvik etmeyi, ayrıca bu alanlara yıllarca hizmet etmiş önemli ilim insanlarını onurlandırmayı gaye edinen organizasyon, bu yıl onuncu kez gerçekleştirildi. Önceki yarışmalardan farklı olarak, başvuruların yoğunluğu nedeniyle bu yıl ilk kez hayata geçirilen ön değerlendirme süreci, Doç. Dr. Fatma Kızıl’ın koordinatörlüğünde yürütüldü.

Başvuru süreci 2022’de başlayan X. Hadis ve Siyer Araştırmaları Yarışması’nın bu yılki jürisinde Prof. Dr. Sami Erdem, Prof. Dr. Halit Özkan, Prof. Dr. Abdullah Karahan, Doç. Dr. Fatıma Zehra Kamacı ve Doç. Dr. Halil İbrahim Hançabay gibi muteber ve alanlarında yetkin akademisyenler yer aldı. Yoğun ve titiz bir değerlendirme sürecinin ardından, dört isim jüri tarafından ödüle layık bulundu. Makale kategorisinde “4./10. Yüzyıl Usul-i Fıkıh Edebiyatında Haber-i Vâhid Tartışmaları: Cessâs’ın Ebû Ali el-Cübbâî Eleştirisi” başlıklı makalesiyle Okan Kadir Yılmaz, Yüksek Lisans Tezi kategorisinde “Yazma Eser Kültürü Bağlamında Bir Hadis Metninin Üretim ve Dolaşımı” başlıklı teziyle Fatma Esmanur Koç ve “2./8. Asır Medine Hadis Halkaları” başlıklı teziyle Rıdvan Talha Yücedağ jürinin birinci seçtiği isimler oldu. Doktora Tezi dalında birinciliğin sahibi ise “Hadis İlminde Fehrese Literatürü” başlıklı teziyle Ahmet Eşer oldu.

Meridyen Derneği gönüllüleri ile hadis ve siyer alanlarının önde gelen isimlerinin teklifleriyle belirlenen Hadis ve Siyere Hizmet Onur Ödülü ise hadis alanına yaptığı değerli katkılarla akademinin saygı duyulan isimlerinin başında gelen Prof. Dr. Salahattin Polat’a takdim edildi.

Sunuculuğunu Turgay Bakırtaş’ın yaptığı ödül gecesi, Kadıköy Fenerbahçe Camii müezzini Hafız Numan Akbaş’ın okuduğu Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Meridyen Derneği Başkanı Melike Koç’un selamlama konuşmasının ardından, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı H. Hümeyra Şahin Oktay’ın tebrik mesajı okundu. Daha sonra kürsüye gelen Prof. Dr. Halit Özkan, Hadis ve Siyer Araştırmaları Ödülleri’nin önemine ve bu yılki yarışma sürecinin içeriğine dair bir değerlendirme konuşması yaptı.

Konuşmaların ardından ödüller kazananlara takdim edildi. Meridyen Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Melike Koç’un da sahnede hazır bulunduğu törende Okan Kadir Yılmaz’ın ödülünü Dr. Halil Ortakçı, Fatma Esmanur Koç ile Rıdvan Talha Yücedağ’ın ödüllerini Doç. Dr. Halil İbrahim Hançabay, Ahmet Eşer’in ödülünü ise Prof. Dr. Halit Özkan takdim etti. Sağlık sorunu nedeniyle törene katılamayan Prof. Dr. Salahattin Polat’a sunulan Onur Ödülü de kendisini temsilen törene katılan kızı Büşra Benli’ye Fatma Ekinci tarafından takdim edildi.

Ödüllendirilen isimlerin teşekkür ve değerlendirme konuşmalarının ardından, Soner Çelebi’nin sunumuyla gerçekleştirilen naat dinletisiyle birlikte tören sona erdi.