Dosyalar
Hz. Peygamber ve Çocuk
 

Yeni Bir Siyer: ‘Son Peygamber Hz. Muhammed’

29 Eylül 2020 Salı Sonpeygamber.info / Güncel


Siyer çalışmaları, İslam tarihi disiplini içinde özel bir yere sahip. Rasûlullah (sav) hakkında yazıyor olmak, birçok Müslüman için şeref kaynağı olmakla birlikte, hassasiyetin en üst seviyede olması sebebiyle meşakkatli bir iş. Buna rağmen farklı alanlarda siyer odaklı çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Bu çalışmaların son nitelikli örneklerinden biri olan “Son Peygamber Hz. Muhammed (Siyer-i Nebî)”, geçtiğimiz günlerde Grafiker Yayınları etiketiyle yayınlandı.

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Eyüp Baş’ın kaleme aldığı çalışma, uzun yıllara yayılan akademik bir tecrübenin ürünü. Prof. Baş, kitabının diğer siyer çalışmalarından hangi noktada ayrıldığını, önsözdeki şu ifadelerle açıklıyor:

“Kaleme alacağım siyer-i nebî’de hep düşündüğüm şey, Hz. Muhammed’i anlatımın tam merkezine koymaktı. Çünkü okuduğum, yararlandığım siyerlerde daima uzun bir İslam öncesi dönem anlatımı olur, Hz. Muhammed’in peygamberlik öncesi ve sonrası hayatı araya giren çeşitli tematik anlatımlarla kesilir ve kronoloji kopar, kimi zaman hayatın akışı tamamen durmuş gibi davranılarak ibretlik gelişmeler ve İslâm öğretisi üzerinden nasihatler paylaşılırdı. Saydığım bu yazım tercihlerine kısmen veya hepsine birden sahip olan siyer kitapları vardı. Ama bana göre, söz konusu tercihlerden herhangi birini benimsemeyeni yoktu.”

Yazım sürecinin ardından özenli bir tercüme sürecinden de geçen çalışma, hem Türkçe hem de Türkçe-Arapça bakışımlı olarak iki farklı edisyon halinde yayımlandı.

Yazarın önsözünü okumak ve kitabın bölüm başlıklarını incelemek için yayınevinin sitesini ziyaret edebilirsiniz.