Sonpeygamber.info
Sonpeygamber.info Etkinlikleri
 

Yürekleri Tükenen İnsanların Dünyasında Yaşıyoruz

Image

TDİ Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Görmez  Sonpeygamber.info'nun Rusça sayfasının açılışı münasebetiyle Tataristan'ın başkenti Kazan'da yaptığı konuşmada  son yıllarda dinler , kültürler ve medeniyetler arasında sürekli bir çatışmayı körükleyen, farklı dinler ve farklı din mensupları arasında bir kavgayı teşvik eden bir takım düşüncelerin var olduğunu söyledi. "Bu düşüncelerin en büyük silahı bilgisizlik, cehalet, önyargı ve yanlış bilgilerdir. Dindar insanların hassasiyetlerinden yararlanmak bu kötü emel sahiplerinin en büyük arzusu olmuştur" diyen  Prof. Dr. Mehmet Görmez, bu bağlamda Müslümanlar ile Hıristyanlar arasında bir çatışma ortamı oluşturmak için son yıllarda İslam'ın kutsal değerlerine bir takım saldırılarda bulunulduğunu, bilhassa "rahmet yüklü adalet ve hikmet yüklü ahlak peygamberi Hz. Muhammed Mustafa (sav)'e karşı çirkin saldırıların yaşandığını, bayağı karikatürlerin yayınlandığını" ifade etti. "Bu tür çirkin saldırılara verilebilecek en iyi cevap doğru ve hikmetli bilgidir. Bunlara verilebilecek en güzel cevap abartı ve mübalağaya kaçmadan sevgili Peygamberimizi doğru anlamak, genç kuşaklara doğru anlatmaktır. O'nun rahmet yüklü adaletini, hikmet yüklü ahlakını yaşamak ve yaşatmaktır. Çünkü biz kin ve nefret toplumunu sevgi ve barış toplumuna dönüştürmüş bir Peygamberin ümmetiyiz. Çünkü biz peygamberler arasında ayırım yapmayız ayetini bir Miraç hediyesi olarak yeryüzüne getiren bir Peygamberin ümmetiyiz. Çünkü biz kendisini Hz.Adem ile başlayan peygamberlik binasının bir tuğlası olarak gören bir Peygamberin ümmetiyiz" diyen Görmez konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Biz yürekleri tükenmiş insanların dünyasında yaşıyoruz. Tükenen bütün yüreklerin Hz. Muhammed (sav)'in sevgi ve rahmet dolu soluğuna ihtiyacı vardır. İnsana bakışımız çok değişti, O'nun rahmet yüklü bakışına ihtiyacımız vardır. O'nun âlem tasavvuruna ve tabiatı okşayan mübarek eline sarılmaya hepimizin ihtiyacı vardır. Toplumsal dokumuz çözülmeye başladı, O'nun toplumları gergef gergef ören ilişkiler ağına hepimizin ihtiyacı vardır.

Bu düşüncelerden hareketle bir yıl önce İstanbul'da Peygamber aşığı bir grup hanımefendinin sevgili Peygamberimizi bütün dünyaya doğru anlatmak, varsa yalan yanlış bilgileri tashih etmek, O büyük insan hakkında oluşturulan önyargıları ortadan kaldırmak için bir web portalı hazırlamaları önemli bir adımdır."

 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.