Dosyalar
Hz. Peygamber ve Çocuk
 

Değişen Peygamber AlgısıPeygamberimiz Nasıl Algılanıyor?

Dünyanın farklı coğrafyalarında yaşayan mühtedilerle yaptığımız röportajlarda değişen peygamber algılarını konuştuk.

Şeyh Nur Abdullah (Sudan)

Sizce Amerika'da Peygamberimiz nasıl algılanıyor?

Çeşitli tartışmalar var; diyalog içinde olanlar saygı duyuyor. Köprü kurmayı hedefliyorlar. Bazıları nefret ediyor ve O'nu kötü gösterecek noktaların arayışına giriyor. Sonuçta Amerikan üniversitelerindeki Müslüman öğrenci dernekleri bu önyargılarla savaşıyor.


İrem (İrene) Çokokumuş (Kolombiya)

Sizi İslam'a en çok çeken şey ne oldu?

Kur'an.  Çünkü onu okumadan önce İslam'la ilgili hep olumsuz  yargılarım  vardı. Bir İspanyolca  Kur'an meali  buldum ve  okumaya başladım. Bakara Sûresinin  ilk  ayetlerini okuduktan sonra  Kur'an'la ilgili hiç  şüphem kalmadı ve  elhamdülillah Müslüman oldum.

Peygamber algınız nasıl değişti?

14  sene evvel  Kolombiya'da  İslam ve Peygamberimizle ilgili bir şey bilinmiyordu. Hıristiyanların Hz. İsa'nın bir insan olduğunu  unutarak  onu  ilah edinmeleri, İslam  Peygamberi'nin ise hem kul hem rasul oluşu  en büyük fark. O'nu Allah'la  aynı dereceye  koymak  imkansızdır. O'nun için Allah'ın büyüklüğünü algılayabiliriz. Peygamber  Efendimizin   23  sene içinde  cahil bir topluluğu değiştirmeyi başarmasından çok etkilendim.


Şeyh Mukhtar (ABD)

Amerika'daki muhtedileri İslam'a en çok çeken nokta nedir?

Güzellik ve sadeliği. Ve bunun Peygamberin karakterine yansıması. Tevhid fikri ve bunun ahlaki sonuçları.


Esmail Koushanpour (Iran)

Sizce Amerika'da Peygamberimiz nasıl algılanıyor?

Özellikle 11 Eylül sonrası Hz. Muhammed (sav) hakkında çok şey merak ediliyor. Önceden çok daha az sıklıkta, özel meraka dayalı bir ilgi varken şimdi çok daha sistematik ve yaygın bir biçimde inceleniyor. Hakkında sorular soruluyor.


Şeyh Muhammad Yahya Ninowy (Suriye)

Sizce Amerika'da Peygamberimiz nasıl algılanıyor?

Çoğu insan hikayesini bilmiyor. Aynen aslan avcı olayında olduğu gibi; Müslümanlar kendi hikayelerini yazıp dünyaya anlatmayı başarana kadar Peygamberimizle ilgili tarafsız bir görüş oluşmayacak. Dine dair açık ve dengeli bir mesaj vermemiz gerekiyor. Bunun için de medya uzmanlarına ihtiyacımız var. Aynı zamanda Allah'ın rahmetine ve birbirimizi sevmeye ihtiyacımız var.