Hadis
Online Hadis Platformu
 

I. Oturum: Hadis Tarihi

Bir ilmin doğuşunu, gelişimini, sistemleşmesini, geçirdiği evreleri, kısacası tarihini bilmek, onu daha iyi anlamak için önemli bir unsurdur. Söz konusu edilen, İslamî ilimler gibi köklü bir alan olunca bu husus daha belirgin hale gelmektedir. Zira doğuşundan günümüze kadar, yani yaklaşık bin dört yüz yıldır, Yemen'den, Buhârâ'ya; Endülüs'ten Hindistan'a kadar geniş bir coğrafyada onbinlerce ilim adamının söz söylediği, eser verdiği ilmî sahayı tetkik etmek, anlamak, günümüze uyarlamak ve eleştirmek oldukça yoğun bir mesâiyi gerektirmektedir.

Sizlerle paylaşmayı arzu ettiğimiz bu seminer, yukarıda bahsedilen alan ve amaçların tamamını kapsamasa da, bu uğurda önemli bir başlangıç yapmayı ve katılımcılarımıza söz konusu ilmin tarihini ana hatlarıyla vermeyi amaçlamaktadır. Bu seminer sonunda katılımcılarımız, hadis tarihinin en önemli safhası olan ilk üç asırdaki gelişimini kavrayacak; isnad, sahabe, tâbiîn gibi kavramları, hadis ilmindeki yeri ve önemi ile birlikte anlayacak ve sürekli referans olarak gösterilen Sahih-i Buharî, Sahih-i Müslim ve diğer Sünen kitaplarının telifi, değeri ve söz konusu eserlerle ilgili değerlendirmeleri öğrenmiş olacaklardır.

 

Yorumlar

 
betül ege Orakcı
betül ege Orakcı11.05.2015

Universitede aşık olduğum bu dala ait online bi platform olması beni çok etkiledi ve Rabbim istifade edebilmeyi nasip etsin

11.05.2015

 

hdegirmenci
hdegirmenci24.10.2013

Bize kadar ulaşan Hadislerin geliş süreç ve şekillerini öğrenmek kalblerimizi daha mutmain kılacaktır.

24.10.2013

 

Abdullah Koca
Abdullah Koca07.10.2013

Böyle bir imkan ve ilim ağı oluşturduğunuz için sizlere çok teşekkürler.
Rabbimiz müstefit eylesin.

07.10.2013

 

İSA SARIKAŞ
İSA SARIKAŞ07.01.2013

çok güzel bir giriş oldu
Allah razı olsun, bizede istifade etmeyi nasip eylesin.

07.01.2013