Sonpeygamber.info
Güncel
 

Hz. Peygamber'in İktisadi Öğretileri

Hz. Peygamber’in(sav) İktisadi Öğretileri: İktisat Üzerine Bir Hadis Seçkisi isimli kitap, Muhammad Akram Khan imzasıyla İgiad Yayınları’ndan çıktı. Kitabın tanıtım metninde şu ifadelere yer verildi:

“İslam iktisadı, kökleri şeriata dayanan bir disiplindir. İslam, vahyi en üstün bilgi kaynağı olarak telakki etmektedir. Kur’ân’da ve sünnette de açıkça ifade edildiği üzere temel prensipler, çağdaş iktisadi teoriler ve İslam iktisadının ilkelerine dayanan yeni teoriler geliştirme hususunda mihenk taşı vazifesi görmektedir. Bu bağlamda bir hadis seçkisi, faydalı bir kaynak olacaktır. Çok sayıda hadis derlemeleri bulunmakla birlikte bunlar, hadislerin tasnifinde farklı tertipler kullanır. Dolayısıyla bu durum iktisadi bir meseleye dair hadis taraması yapacak iktisat araştırmacısı için zor ve vakit alıcı olmaktadır.

Hz. Peygamber’in(sav) İktisadi Öğretileri: İktisat Üzerine Bir Hadis Seçkisi adlı kitabında Muhammad Akram Khan, önemli iktisadi meselelere dair gelişmiş bir tasnif sistemi sunmaktadır. Bu meselelere ait başlıklar altında, sahih kaynaklardan titizlikle seçtiği hadisleri bir araya getirmiştir. Nitekim bu yöntem araştırmacılara belirli bir hadisin yerini tespit etmede kolaylık sağlayacaktır. Daha da önemlisi, belli bir iktisadi meseleye dair bütün hadisleri bir araya getirmek, o konu hakkında düşünmeyi de billurlaştıracaktır. Bu çalışma, İslam iktisadı alanında hoca, talebe ve araştırmacıların kaynak malzemelerine çok kıymetli bir katkı olduğunu kanıtlayacaktır.”
 

Künye:

Adı: Hz. Peygamber’in(sav) İktisadi Öğretileri: İktisat Üzerine Bir Hadis Seçkisi

Yazarı: Muhammad Akram Khan

Yayınevi: İgiad Yayınları

Yayın Tarihi: 2017

 

Kitabı okumak için tıklayın.

 

 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.