Sonpeygamber.info
Yazarlar
 

İstanbul'dan Abudabi'ye YANKISI BİTMEYEN BİR DOĞUM MÜJDESİ

Milyonlarca doğum müjdesi yankılandı ilk insandan bu yana yerkürede...  Kimi, odaların dört duvarı arasında kaybolup gitti, kimi kisra saraylarının dev burçlarını aştı. Doğan kim olursa olsun, nihayetinde müjdelenen, mayasına ölüm zerk edilen insandı. Ölüm salaları çoğu zaman bir asrın bile dolmasını beklemeden minarelerden boşluklara okundu.

Image

Fakat Mekke'deki bir doğum, takvimleri ve coğrafyaları hükümsüz bıraktı. İlahî mesajı tüm insanlığa ulaştırmakla görevlendirilen son peygamber Hz. Muhammed (sav)'in kutsal kitaplarda müjdelenen doğumu bütün kainatta yankılandı. Dünyadaki hiçbir doğum O'nunkine benzemedi. 571-632 arasına sığdırılan insani bir hayat, ilahî bir dokunuşla bütün insanlığın hayat modeli oldu.

Bu kutlu doğumun yankısı kıyamete kadar sürecek, her Mevlid Ay'ı inananların kalbinde peygamberî yolun izinde yürümeye bir ahid vesilesi kılınarak tekrar tekrar yaşanacaktı. O'nu anmak, O'nu anlatmak, bilmeyenlere O'nu tanıtmak için halkalar oluşturulacaktı.

Hz. Peygamberin evrensel mesajını coğrafya, din, dil ayrımı yapmaksızın tüm dünyaya taşımayı hedefleyen sonpeygamber.info da bu halkalardan biri olmak üzere bir yıl önce yola çıktı.

O'nu anmak, insani gafletleri O'nun aydınlık dünyasında uyanışa çevirmeye vesile kılmak için her gün bir bilgisayar ekranında sizlerle buluştu.

O'nu anlatabilmek, O'nun daha iyi anlaşılmasına vesile olmak için akademinin kapısında bekledi,  aldığı ışığı sizlere yansıttı.

O'nu bilmeyenlere tanıtmak için farklı iklimlere taşındı, ortak buluşma alanları keşfederek kavşaklar inşa etti.

Kimi zaman bir neyzenin nefesiyle O'nu andı, kimi zaman dev bir senfoniyi O'nu anlatmaya seferber etti...

Notalar kainatın efendisini, O'nu bilmekten mahrum dünyalara taşırken, biz bir kere daha anladık; Peygamber sadece bizim değildi.  O'nu bilme ve tanıma ‘emaneti'ni bekleyenlere de ulaştırmalı, başka dünyaları da O'na yaklaştırmalıydık.

Doğuda ve batıda O'nu anlatmanın zenginliğine farklı üslup biçimlerini de katmalı, dünyanın muhtelif yerlerinde O'nun çevresinde oluşturulan sevgi çemberlerine katılmalıydık.

Bu arzu ve istek İstanbul'da bir duaya dönüşmüş olmalı ki, dünyanın bir başka köşesinden, Abudabi'den bir davet aldık. Hz. Peygamberi bugüne taşıma yolundaki yüzlerce gayret bir araya gelmiş, peygamber sevgisi etrafında bir halka oluşturmuştu. Halkaya biz de katıldık. 28 ülkeden, yani 28 ayrı dünyadan insan tek bir duygu ve inancın etrafında bir araya geldi; Peygamberi andı, sanatı ve dini konuştu, sinema perdesindeki İslam'ı kritik etti ve kültürlerden süzülüp gelen müzikleri sahneye taşıdı. Daha önce ekranlardaki tanışıklık, karşılıklı görüşmelere dönüştü, yeni yüzlerle tanışıldı. Bir yanda görüşler ve tavsiyeler dinlenirken, sonpeygamber.info evine büyük bir ödevle döndü;  Hz. Peygamberi anlatmanın bu güzel yolu farklı dillerle başka coğrafyalara da taşınmalıydı.

Ve üç günlük sevgi festivalinin nihayetinde tatlı bir heyecanla işler yarıştırıldı. Bu yarışta sarf edilen çaba, yine O'nun tavsiyesiyle ‘hayırda yarışma'nın coşkusundan başka birşey değildi. Ödüller duaya dönüştü ve sonpeygamber.info aldığı bu büyük duayı bütün destekçilerine adadı.

Hz. Peygamberi anlama ve O'nu tüm dünyaya anlatma yolunda verdiğiniz destek için teşekkürler...


H. Hümeyra Şahin
Genel Yayın Yönetmeni

 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.