Sonpeygamber.info
Yazarlar
 

Küçülen Dünyada Büyüyen Bir Halka Olmak

-Amerika Notları-


Kristof Kolomb'un geldiği yaşlı kıta Avrupa, ondan taze kan bekliyor, Avrupalı krallar fethedilecek şehirler için iskan politikaları belirliyorlardı. Bu umutları taşıyan gemiler ‘yeni dünya'nın limanlarına demirlediğinde, geminin kaptanı Kolomb'un adı da demirlendi şehrin tabelalarına. Kaptanın adı yıllar sonra, Kuzey Amerika'nın merkezî şehirlerinden birisine verildi; Columbus'a.

Bir şehrin kalelerini fethetmekten daha zordu ruhunu fethetmek, ona bir nefes üflemek...  Nitekim okyanus rüzgarlarıyla sürüklenen Anglo-Saxon ruhu da kısa sürede yerleşti dev kıtaya. Sonra başka başka rüzgarlar esti kıtada, bazıları gelip geçici, bazıları müessir...

Ve geçtiğimiz Ramazan ayında Kolomb'un şehrinde bir rüzgar esti. Pakistanlı, Hindistanlı, Bangladeşli, Somalili ve dünyanın dört bir yanından kıtaya yerleşen binlerce Müslüman kendilerinden bir nefes üflediler Columbus'a. Yüzlerce yıldır sürdürdükleri varlık mücadelesinin 45 yıllık meyvesini şehre bıraktılar.

Kuzey Amerika Müslüman Topluluğu (İSNA), 45. yılında Amerika'da yaşayan Müslümanları Ramazan'ı birlikte karşılamak üzere bir araya getirdi. Şehrin en büyük toplantı merkezinde buluşup, aileleriyle birlikte çevredeki otelleri doldurdular. Yerleşik oldukları şehirlerde birkaç kişiyi geçmeyen azınlık bir grupken, senede bir kez olsun çokluk olmanın güvenini hissettiler. Çocuklarına İslam toplumunun bir ferdi olma duygusunu yaşattılar. Kendilerinden başka, 35 bin Müslümanın dünyasında yeniden dirildiler. Çocuklarını bir seccade üzerinde muti bir kul olmakla, yaşadığı toplumda cesurca bu dini temsil eden aktif birer Müslüman olmak arasında uzanan bu aydınlık yolla tanıştırdılar. Onları bu geniş yelpazenin bütün renkleriyle buluşturdular ve en önemlisi bir medeniyetin yaşayan, dinamik yüzüyle hemhâl kıldılar.

Dünyanın neresinde olursa olsun biraraya gelen bütün Müslümanlar gibi, altında bulundukları bu büyük şemsiyenin kuşatıcılığını en iyi hissettikleri o ânı yine birlikte yaşadılar, dünyanın merkezine gönül köprüleri inşa ettiler; Ramazan'ın ilk teravihini birlikte kıldılar.

Bizler de oradaydık. Yaşadığımız yerel şartların, bu geniş kavrayışı gölgeleyen geçici ve sığ yorumlarını geride bırakıp, bu kuşatan iklime denizaşırı bir köprü kurduk. Küçülen dünyada büyüyen bir halka olmak üzere saflarda yerimizi aldık.

Daha once sizleri de bu güzel atmosferden, sonpeygamber.info fuar standı vesilesiyle haberdar etmiş, Amerika'nın bu en büyük Müslüman buluşmasına dair izlenimlerimizi paylaşacağımızı söylemiştik. İşte bugünden itibaren bir ay boyunca İSNA  toplantısının gündemimize ilham ettiği konuları haftalık dosya konuları halinde sitenin genel yayın içeriği eşliğinde sizlerle paylaşmaya gayret edeceğiz. İlk olarak İSNA tecrübesini sizlere sunacak, şahitliklerimize sizleri de ortak edeceğiz.  Bu buluşmanın Amerika'daki Müslümanlar için ne ifade ettiğini bizzat onların ağzından dinleyeceğiz.  

İSNA toplantısından hareketle Amerika'da sivil toplum tecrübesinden ve bu tecrübeye ensar ruhu katarak Amerika'nın değişen çehresine yeni bir soluk getiren Müslüman sivil toplum kuruluşlarından bahsedecegiz. İnsanlığı İslam'ın gerçek yüzüyle tanıştırmak için Orta Avrupa'da mimarların şeffaf cam camiler tasarladığı modern dünyada, Amerika'da İslam'ın temsil çabasına ayna tutacağız. Ve bu minvalde Kuzey Amerika'da İslam'ın yayılma serüvenine ve bu yayılışın etkin olduğu hapishanelere değinecegiz. Bedenleri küçük hücrelere hapsedilen insanların kalplerini neden İslam'a açtıklarına cevaplar arayacagız. Suç oranlarının hergün yükseldiği bu toplumda, insanları hapishanelere sevkeden yolları ortadan kaldırmak için uğraşan Müslümanların gayretlerine şahitlik edeceğiz. Ve bu kozmopolit yapıda Müslümanların çocuklarını nasıl yetiştirdiklerine, onlara nasıl bir kimlik direnci kazandırdıklarına şahit olmak üzere sizleri ‘Islamic School'lara götüreceğiz. 

Değerli okurlar,

Hz. Peygamber'i anlamak ve anlatmaya yönelik çabamızı farklı platformlara taşımayı sürdürürken sizleri de, bu büyüyen halkaya, sonpeygamber.info gönüllüsü olmaya davet ediyor ve hergün Peygamber-i Zişan'ın çevresinde akıl ve kalp ekseninde buluşmak üzere buraya bekliyoruz.


H.Hümeyra ŞAHİN

Genel Yayın Yönetmeni 

 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.