Dosyalar
Hz. Peygamber ve Çocuk
 

Üç Ayları Karşılamaya Hazır mısınız?

28 Mart 2017 Salı Sonpeygamber.info / Yazarlar


İslam dünyası her yıl olduğu gibi bu sene de üç ayları karşılamaya hazırlanıyor. Recep ve Şaban ayları bir yandan Kur'ân ve hadislerde mazhar oldukları övgülerle, diğer yandan da Ramazan ayının habercisi olmaları itibariyle inananlar için farklı anlamlara sahipler. Nebî Aleyhisselâm'ın  "Recep Allah'ın  ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır" diyerek inananlara müjdelediği bu zaman dilimi diğer yanda aydınlıkların habercisi kandil gecelerinin de mevsimi.

Kutlu Geceler

Recep ayının perşembeyi cumaya bağlayan ilk gecesi Regaip Kandili... [30 Mart 2017]

Regaibin "istemek, arzu etmek, istekle yönelmek" anlamlarına gelen "rağbet" kelimesinden türediğini not düşüyor sözlükler. Bu gecenin adı Regaip çünkü Allah'ın rahmet kapılarını sonuna dek açtığı bu kandilde, O'nun lütufları ve affına rağbet edilecektir müminler tarafından.

26 Recep [23 Nisan 2017] ise Hz. Peygamber'in kutlu gece yolculuğuyla Allah katına vardığı gece; Miraç Kandili... Rahmet kapılarının bir kez daha sonuna dek açıldığı,  Peygamber-i Zîşan'ın her birimiz için bir miraç olan namaz hediyesiyle o yolculuktan döndüğü gece Miraç Kandili...

Yine Nebiyyi Muhterem Efendimiz buyuruyor: "Beş gece vardır ki onlarda yapılan dua geri çevrilmez: Recep'in ilk (cuma) gecesi, Şaban'ın ortasında bulunan gece, cuma gecesi, Ramazan ve Kurban Bayramı geceleridir."

Şaban ayının ortasında bulunansa Kur'ân'ın yeryüzünü şereflendirmeye başladığı Beraat Gecesi. [10 Mayıs)  Ve o gece ilahî bir seslenişin gün doğana dek yankılanacağı gece; "Benden af dileyen yok mu?; Affedeyim. Rızık isteyen yok mu?; Vereyim. Şifa dileyen yok mu?; Şifa vereyim."

Gök Sofralarının Kurulduğu Ay

"Müslüman her yıl, bir ay bir ruh şölenine çağrılır. Yeniden varoluş: Yücelten, sağaltan..."Oruç insanın katıldığı, her yıl bir ay katıldığı bir ruh şölenidir. Üstün insanların davetlisi olduğu bir tabiatüstü ziyafet, bir gök sofrasıdır" diyor Sezai Karakoç,  yıl içerisindeki manevi yolculuğun nihai durağı Ramazan ayı için. Dünya nimetlerini bir kenara bırakanların gök sofralarında ödüllendirildiği bu ay aynı zamanda bin aydan hayırlı Kadir Gecesi'nin de zaman evreninde ev sahipliğini yapıyor.

O'nun Mesajına Kulak Vermek İçin

Üç aylar bizim için bir fırsatlar silsilesi adeta.

Sanal dünyanın sosyal paylaşım platformlarında harcadığımız enerjiye rağmen paylaşmayı neredeyse unutur hale geldiğimiz  bir zamanda sorumluluklarımızı yeniden hatırlamak için bir fırsat...

Hayatı soluk soluğa yaşarken unuttuklarımızı hatırlamak, sükûnetin ferahlatıcı etkisini duygu dünyamıza taşıyan ibadetlerle ruhumuzu zenginleştirmek için bir fırsat...

Gündelik hayatın karmaşası içerisinde bunalan ve daralan ruhumuzun inşirahı; genişliği ve ferahlığı için bir fırsat...

Her şeyden öte arınmak için eşsiz bir fırsat...

Şimdi bu kutlu zamanların eşiğinde, arınma mevsimini karşılama telaşı yavaş yavaş içimizi sararken Hz. Peygamber'in onu karşıladığı gibi karşılamak için duamızı mırıldanma zamanı:

ا للهم با رك لنا فى رجب و شعبان و بلغنا رمضان

"Allah'ım Recep ve Şaban'ı bizim için mübarek kıl! Ve bizi Ramazan'a ulaştır." (İbn Hanbel, Müsned, 1/259)